Gıda israfına odaklanan Yenir, 5 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım aldı

Yenir'in 5 milyon dolar değerleme üzerinden gerçekleşen yatırım turuna Eksim Ventures, Founder One, Yahya Ülker ve bireysel yatırımcılar katıldı.
Gıda israfına odaklanan Yenir, 5 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım aldı

Gıda israfına odaklanan Yenir'in 30 milyon TL değerleme üzerinden yatırım aldığını 2022 yılının Kasım ayında sizlere aktarmıştık. Edindiğimiz yeni bilgilere göre Yenir, 2023 yılının Haziran ayında 5 milyon dolar değerleme üzerinden ikinci yatırımını aldı.

Yenir'in 5 milyon dolar değerleme üzerinden gerçekleşen yatırım turunun lider yatırımcısı ise Eksim Ventures. Yatırım turuna, Eksim Ventures haricinde ise Founder One, Yahya Ülker ve bireysel yatırımcılar katıldı. Yenir'in tam olarak ne kadar yatırım aldığı ise paylaşılmadı.

Yenir tarafından aktarılan bilgilere göre alınan yatırım, büyük şehirlerde döngüsel market sayısını artırarak çevresel ve ekonomik sürdürülebilirlik sağlamak için kullanılacak. Yenir, bu yatırım turuyla beraber, yarattığı sosyal ve finansal etkiyi 2024’te büyük şehir merkezlerinde ölçeklemeyi hedefliyor. 2025 yılında Avrupa'ya açılmayı da planlayan Yenir, öncelikli olarak Türkiye’de israfın en yoğun olduğu bölgelerde mağazalar açarak israfın önüne geçecek.

Hatırlatmak gerekirse Servet Akdoğan ve Dolunay Kaplan tarafından 2020 yılında kurulan Yenir, market zincirleri ve üretici firmalarda tarih, sezonsallık ve ambalaj hasarı dolayısıyla satış dışında kalan ve hala kullanılabilir durumda olan ürünleri indirimli fiyatlarla tüketicilerle buluşturuyor.

Gıda, temizlik, kozmetik ve elektronik gibi kategorilerdeki ürünleri 2 yıldır mobil uygulaması üzerinden tüketicilere ulaştıran Yenir, geçtiğimiz Kasım ayında ise döngüsel marketinin açılışını yaptı.

Şehir merkezlerindeki atıl ürünleri uygun fiyatlara aynı bölgedeki tüketiciler ile buluşturarak şehir merkezlerinde ekonomik ve çevresel sürdürülebilirlik sağladıklarını dile getiren Yenir kurucu ortağı Servet Akdoğan, perakende mağazalarının açılışını yaptıkları haftadan itibaren bölge halkı tarafından hiç beklemedikleri derecede yoğun bir ilgi gördüklerini de dile getirdi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.