Google'dan yapay zeka destekli müzik oluşturma aracı: MusicFX

Metinsel komutlar ile şarkı oluşturmanızı sağlayan MusicFX, komutlara ekleyebileceğiniz alternatif anahtar kelime önerilerine de yer veriyor.
Google'dan yapay zeka destekli müzik oluşturma aracı: MusicFX

Google bugün, üretimsel yapay zeka destekli müzik oluşturma aracı MusicFX'i tanıttı. MusicFX, Google'ın geçen yıl piyasaya sürdüğü müzik üretme aracı MusicLM'in bir yükseltmesi olarak öne çıkıyor. MusicFX, 70 saniyeye kadar uzunlukta şarkı sözleri ve müzik döngüleri oluşturabiliyor. Google'ın paylaştıklarına göre MusicFX, daha yüksek kaliteli ve daha hızlı müzik üretimi sağlıyor.

Aslında MusicFX Aralık ayında belirli kullanıcılara açılmıştı. Ancak MusicFX, dünden itibaren genel kullanıma açılmış oldu. MusicFX'e, Google AI Test Kitchen üzerinden erişmek mümkün. Şirketin paylaştığı bilgilere göre; aracın piyasaya sürüldüğü günden bu yana kullanıcılar araç ile 10 milyondan fazla parça üretti

MusicFX, kullanıcıların oluşturmak istedikleri şarkıyı tanımlamak için metinsel komutlar girmelerini sağlıyor. Aracın varsayılan ayarı, 30 saniyelik iki versiyon oluşturuyor. Bununla beraber parçaları 50 ya da 70 saniyeye uzatma seçenekleri sunuyor. Aynı şekilde başlangıç ve bitişi otomatik olarak birleştirerek döngü haline getirme seçeneği de sunulmakta. 

Bunlara ek olarak tıpkı ImageFX'te gördüğümüz gibi komutlara ekleyebileceğini alternatif anahtar kelime önerilerine de yer veriliyor. Örneğin, "country tarzı" yazarsanız, "rockabilly tarzı" ve "bluegrass tarzı" gibi türlerin yer aldığı bir açılır menü ile karşılaşıyorsunuz. Öneriler bununla sınırlı değil, komut alanın altında, MusicFX'e ilgili tanımlar, enstrümanlar ve tempoların eklenmesi için ek önerilerden oluşan bir kelime bulutu yer alıyor. 

Bu arada Google, belirli sanatçılardan bahseden veya vokal içeren komutları filtreliyor. Böylece şirket, telif haklarıyla ters düşmekten kaçınmaya çalışıyor. Ayrıca şirket, hangi parçaların MusicFX'ten geldiğini netleştirmek için SynthID kullanıyor. DeepMind ekibinin geliştirdiği SynthID'yi duyulamayan bir filigran teknolojisi olarak tanımlamak mümkün. 

MusicFX'i tercih eden kullanıcılar şarkı sözü oluşturmak için TextFX'den yararlanabilir. Bir süredir sınırlı sayıda kullanıcıya açık olan TextFX dün tüm kullanıcıların ilgisine sunuldu. TextFX, geçen yıl Lupe Fiasco iş birliğiyle herkesin metin ve dil odağında yaratıcı olasılıkları keşfetmesi için üretken bir yapay zeka deneyi olarak hayata geçirildi. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.