Linda Yacarino: "ABD'deki 90 milyon X kullanıcısının yüzde 1'inden azı gençlerden oluşuyor."

Uygulamanın ABD'deki kullanıcılarının yüzde 1'inden azı 13 -17 yaş arası çocuklardan oluşuyor. 
Linda Yacarino:

 X CEO'su Linda Yaccarino'nun 31 Ocak'ta X'in çocuk cinsel istismarı moderasyonunu ele almasıyla ilgili olarak düzenlenen bir duruşmada Senato Yargı Komitesi önünde konuşacağını daha önce sizlere aktarmıştık. Yaccarino'nun ifadesine göre uygulamanın ABD'deki kullanıcılarının yüzde 1'inden azı 13 -17 yaş arası çocuklardan oluşuyor. 

Linda Yaccarino'nun aktardıklarına göre, ABD'de 90 milyon X kullanıcısı bulunuyor. Bu rakam 2023'ün Ocak ayında açıklanan 95.4 milyon kullanıcı tahminlerinden daha düşük. Elon Musk Twitter'ı satın aldığında ABD Twitter'ın en büyük pazarı olarak konumlanmaktaydı. ABD'yi ise Japonya, Hindistan ve Brezilya takip ediyordu. 

Linda Yaccarino, 7 Aralık 2023 tarihinde ay boyunca 10 milyondan fazla kişinin platforma kaydolduğunu açıklamıştı. Yaccarino'nun paylaştığı veriler ise X'in ABD'de yıldan yıla düşüş yaşacağının bir göstergesi olarak yorumlanabilir. 

Bu arada X'in geçtiğimiz yıl boyunca Avrupa Birliği ve Avustralya'da platformdaki çocuklara yönelik cinsel istismarı materyalleri (CSAM) nedeniyle dava edildi. Bunda CSAM görselleri paylaşan bir hesabın engelinin kaldırılmasının etkisi mevcut. Buna rağmen X, senatodaki konuşma boyunca CSAM karşısında alacağı önlemlere dair açıklamaları yetersiz kaldı. 

Linda Yaccarino, konuşmasında X'i Twitter'dan ayırarak X'in 14 aylık bir şirket olduğunu ifade etti. Yaccarino, X'in çocuk koruma ve güvenliği konusundaki önlemleri yeniden önceliklendirdiklerini dile getirdi. Ayrıca Yaccarino'nun belirttiğine göre, şirket ebeveyn kontrollerini artırmayı planlıyor. Bu anlamda X'in 100 kişilik yeni bir moderasyon ekibi kurduğunu hatırlatalım.

Konuşmada paylaşılan verilere göre X'te 2023 yılında çocuk cinsel istismarı (CSE) politikalarını ihlal eden 12.4 milyon hesap askıya alındı. Bu metrik, 2022'de Twitter'da bu nedenle askıya alınan 2.3 milyon hesaptan çok daha yüksek. Şirket ayrıca, Ulusal Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar Merkezi'ne (NCMEC) 850 bin rapor bildiriminde bulundu. Bu rakam, Musk'ın satın alımı öncesindeki rakamdan 8 kat daha fazla. 

Linda Yaccarino'nun aktardıklarına göre şirketteki içerik moderasyon ekibi 2 bin 300 kişiye ulaşmış durumda. Söz konusu ekip tam zamanlı çalışanları ve tam zamanlı taşeronlardan oluşuyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.