Barbaros Özbuğutu’nun kurucusu olduğu DeBa Ventures, 30 milyon dolarlık yeni fonunu duyurdu

Barbaros Özbuğutu’nun kurucusu olduğu DeBa Ventures, 30 milyon dolarlık yeni fonunu duyurdu.
Barbaros Özbuğutu’nun kurucusu olduğu DeBa Ventures, 30 milyon dolarlık yeni fonunu duyurdu

Türkiye fintech pazarının yakından tanıdığı Barbaros Özbuğutu, 30 milyon dolar sermayeye sahip yeni fonunu duyurusunu gerçekleştirdi. Fon, önümüzdeki dört yıl içinde erken aşama girişimlere yatırım yapmayı hedefliyor.

Lüksemburg merkezli DeBa Ventures’ın ana odağında erken aşama fintech ve B2B teknoloji girişimleri yer alıyor. Fon, Türkiye başta olmak üzere, coğrafya kısıtlaması olmadan gerçek problemler üzerine çalışan yerli ve yabancı girişimlere yatırım yapmayı hedefliyor.

DeBa Ventures’ın General Partner pozisyonu, 1 Mart 2024 tarihi itibarıyla, Startup Wise Guys’da yaklaşık beş yıldır görev yapan ve 2022’den beri 130’dan fazla yerli ve yabancı erken aşama girişime yatırım yapan Günce Önür’e emanet edilecek.

DeBa Ventures ekibi, yatırım yaptıkları erken aşama girişimlere sadece finansal destek sunmakla kalmayıp aynı zamanda mentörlük, geniş bir yatırımcı ağına erişim ve küresel genişlemeye rehberlik etme taahhüdünde bulunuyor. Ekip, finansal yatırımların yanı sıra girişimcilerin zihinsel sağlığına odaklanan çeşitli destek programlarını da paylaşmaya hazırlanıyor.

DeBa Ventures'ın yeni 30 milyon dolarlık fonuyla ilgili olarak şirketin kurucu ortağı olan Barbaros Özbuğutu, "Girişimcilik serüvenimde en verimli çalıştığım fonların başında hep girişimcilik yapmış fon yöneticileri vardı. Dünyada girişimci geçmişli fon sayısının artması gerektiğine inanıyorum. DeBa Ventures'ı kurarken, bu sorumluluğu hissederek harekete geçtik. Girişimcileri odak noktamıza alıp, finansal destek sağlamanın ötesinde, liderlik, strateji, uygulama ve zihinsel sağlık konularında kurucuların yanında olmayı hedefliyoruz" dedi.

Şirketin kuruluş aşamasında Barbaros Özbuğutu ile birlikte farklı ekosistemlerdeki örnekleri analiz ettiklerini belirten DeBa Ventures General Partner’ı Günce Önür, "Amacımız bir venture capital fonunun ötesinde, hem girişimcilik ve exit hem de global yatırım tecrübelerimizi harmanlayarak, girişimcilerin kendisini merkeze koyan bir global yatırım fonu olmak. Aktif olarak yatırımlara başladığımız bu dönemde erken aşama girişimlerle tanışmak için sabırsızlanıyoruz” şeklinde konuştu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.