OpenAI yeni güncelleme ile GPT-4'ün "tembellik" durumlarını azaltmayı amaçlıyor

OpenAI, yeni güncelleme ile modelin bir görevi tamamlamadığı "tembellik" durumlarını azaltmayı amaçladığını dile getirdi
OpenAI yeni güncelleme ile GPT-4'ün

OpenAI, paylaştığı bir blog gönderisinde, GPT-4 Turbo'yu güncellediğini açıkladı. Güncelleme kapsamında GPT-4 Turbo'nun kod oluşturma gibi görevleri önceki önizleme modeline göre daha kapsamlı bir şekilde tamamladığı belirtildi. Bununla birlikte OpenAI, bu yeni güncelleme ile modelin bir görevi tamamlamadığı "tembellik" durumlarını azaltmayı amaçladığını dile getirdi. 

Bu noktada ChatGPT kullanıcılarından bazılarının kısa süre önce sohbet robotunun verilen görevleri tamamlamayı sık sık reddettiğinden şikayet ettiğini hatırlatalım Kullanıcılar, bu durumdan GPT-4'ün güncellenmemesini sorumlu tutuyordu. OpenAI kullanıcılarına kulak vermiş gibi görünse de; güncelleme GPT-4'ü değil GPT-4 Turbo'yu kapsıyor. Yalnızca önizlemede sunulan GPT 4 Turbo, GPT-4'ün 2023'ün Nisan ayına kadar olan bilgilerle eğitilmiş bir sürümü. 2021'in Eylül ayından önceki verilerle eğitilen GPT-4'ü kullananlar aynı tembellik sorunlarını yaşamaya devam edebilir. 

Öte yandan OpenAI gönderide paylaştığı bilgilere göre; OpenAI'ın API'si aracılığıyla GPT-4 kullananların yüzde 70'inden fazlası, daha güncel bilgi tabanı nedeniyle GPT-4 Turbo'ya geçti. 

Şirket, önümüzdeki aylarda GPT-4 Turbo'ya daha fazla güncelleme geleceğini açıkladı. Bu bağlamda GPT-4 Turbo'nun görsel veri işleme yeteneğine sahip bir versiyonunun genel kullanma sunulması da bekleniyor. Bu versiyon, kullanıcıların, metinsel komutlarla (prompt) görüntü oluşturulması gibi daha fazla çok modlu (multimodal) komut seçeneğine sahip olmasını sağlayacak. 

text-embedding-3-small ve text-embedding-3-large

OpenAI blog gönderisinde embeddings adı verilen daha küçük yapay zeka modellerini de piyasaya sürdüğünü duyurdu. Şirket, "text-embedding-3-small" ve "text-embedding-3-large" adlı bu yeni modellerin, kullanıma açıldığını açıkladı. text-embedding-3-large, text-embedding-3-small'a kıyasla daha güçlü bir versiyon olarak karşımıza çıkıyor. 

OpenAI'ın tanımına göre; embeddings, doğal dil veya kodlar gibi içerikteki kavramları temsil eden bir sayı dizisi. Bu sayede retrieval-augmented generation (geri çağırma destekli üretim) kullanan uygulamalar, eriştiği farklı içeriklerin ilişkisini anlayabiliyor. Retrieval-augmented generation'ın cevabı üretmek yerine bir veritabanından bilgi alan bir yapay zeka türü olduğunu belirtelim.

Son olarak "text-embedding-3-small" modeli geliştiricilerin daha önce kullandığı "text-embedding-ada-002" modelinden daha yüksek performas göstermesine rağmen 5 kat daha ucuz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.