Tesla'nın otomotiv gelirleri önceki yıla kıyasla sadece yüzde 1 arttı

Tesla'nın otomotiv gelirleri bir önceki yıla kıyasla sadece yüzde 1 artış gösterdi. Hisse senedi ise kapanıştan sonra gerçekleşen işlemlerde yaklaşık yüzde 6 oranında değer kaybetti. 
Tesla'nın otomotiv gelirleri önceki yıla kıyasla sadece yüzde 1 arttı

Tesla'nın, dördüncü çeyrek için açıkladığı gelir ve kar rakamları, analistlerin tahminlerinin altında kaldı. Tesla'nın otomotiv gelirleri bir önceki yıla kıyasla sadece yüzde 1 artış gösterdi. Hisse senedi ise kapanıştan sonra gerçekleşen işlemlerde yaklaşık yüzde 6 oranında değer kaybetti. 

Analistler hisse başına kazancın 74 sent olmasını beklerken, hisse başına kazanç yaklaşık 71 sent oldu. Analistlerin 25,6 milyar dolar gelir beklentisine karşılık 25,17 milyar dolar gelir elde edildi. Bir önceki yıl 24,3 milyar dolar olan toplam gelir ise yüzde 3 artış gösterdi. Bu arada Tesla'nın, 2023'ün 3. çeyreğinde, yıldan yıla yüzde 9 artış ile yaklaşık 23.4 milyar dolar toplam gelir elde ettiğini hatırlatmakta fayda var. 

Tesla'nın bu çeyrekteki faaliyet marjı yüzde 8,2 olarak gerçekleşti. Bu metrik geçen yılın dördüncü çeyreğindeki yüzde 16'lık orandan düşük kalsa da, bir önceki çeyrekteki yüzde 7,6'dan biraz daha yüksek oldu.

Net gelir önceki yıla kıyasla iki kattan fazla artış gösterdi

Otomobil gelirlerindeki yetersiz büyümenin yılın ikinci yarısında dünya çapında yapılan ciddi fiyat indirimleriyle ilişkili olduğu düşünülmekte. Zira bu indirimlerin ardından ortalama satış fiyatları düşmüştü. Önceki yıl 3,7 milyar dolar ya da hisse başına 1,07 dolar olan net gelir iki kattan fazla artış gösterdi. Bu bağlamda çeyrekte net gelir, 7,9 milyar dolara ya da hisse başına 2,27 dolara yükseldi. Paylaşılan bilgilere göre söz konusu artış büyük ölçüde 5.9 milyar dolarlık tek seferlik gayri nakdi vergi avantajından kaynaklandı. 

Tesla'nın yatırımcı sunumunda yer alan bilgilere göre şirket, Teksas'ta yeni nesil aracını piyasaya sürmeye çalışıyor. Bu nedenle 2024'teki araç hacmi büyümesinin geçen yılki büyüme oranından önemli ölçüde daha düşük olma ihtimali üzerinde duruluyor. Yatırımcılarla paylaşılan bilgilere göre şirket, şu anda iki büyük büyüme dalgası arasında yer alıyor. 

Bu çeyrekte işletme geliri yıldan yıla azalarak 2,1 milyar dolara geriledi. Tesla'nın paylaştıklarına göre karın azalması, araçların ortalama satış fiyatının düşmesinin yanı sıra işletme giderlerindeki artışla da ilişkili. İşletme giderlerindeki artışın nedeni ise yapay zeka ve diğer Ar-Ge projeleri. Bir önceki yıl 810 milyon dolar olan araştırma ve geliştirme harcamaları, 1,09 milyar dolara yükseldi. Bu harcamaların bir önceki çeyrekte 1,16 milyar dolar olduğunu düşünürsek, bu çeyrekte küçük bir düşüşten söz edebiliriz. 

Enerji bölümü, gelirini yüzde 54 artırdı

Tesla'nın paylaştıklarına göre; 2023'de otomotiv geliri 2022'ye kıyasla yüzde 15 artarak 82,42 milyar dolara ulaştı. Güneş enerjisi üretimi ve enerji depolama sistemleri satan enerji bölümünün ise yıldızı parladı. Tesla'nın ana faaliyet alanından çok daha küçük olan enerji bölümü, gelirini yüzde 54 artırarak 6,04 milyar dolara yükseltti. Tesla'nın Hizmetler ve Diğer kategorisindeki gelirleri bir önceki yıla kıyasla yüzde 37 arttı ve 8,32 milyar dolara yükseldi.

Tesla hisseleri 2023'te iki kattan fazla artış göstermişti. Çarşamba günü gerçekleşen kapanış itibarıyla 2024 yılında şimdiye kadar yaklaşık yüzde 16 düşüş gösterdi. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.