Canva rakibi Kittl, 36 milyon dolar yatırım aldı

Kittl, B serisi yatırım turunda IVP liderliğinde 36 milyon dolar yatırım aldı.
Canva rakibi Kittl, 36 milyon dolar yatırım aldı

Canva rakibi Kittl'ın 2023'ün Ocak ayında 11,6 milyon dolar yatırım aldığını sizlere aktarmıştık. Kittl, B serisi yatırım turunda 36 milyon dolar yatırım aldığını açıkladı. Yatırım turunda IVP liderliği üstlenirken, mevcut yatırımcılardan bazıları da tura katılım gösterdi. 

Hatırlatmak gerekirse Kittl, 2021 yılının Ekim ayında 1,9 milyon dolarlık bir tohum yatırım da almıştı. Bu yeni yatırım turu ile birlikte Kittl'ın bugüne kadar aldığı toplam yatırım ise 49,7 milyon dolara ulaştı. Girişim aldığı yeni yatırımı, Asya, Avrupa ve Güney Amerika'da büyümek için kullanacak. 

Girişimin faaliyet alanı 

2020 yılında Nicolas Heymann ve Tobias Saul tarafından Berlin'de kurulan girişim, ilk etapta Heritage Type markası ile karşımıza çıkmıştı. Kittl ile birlikte logo, etiket, t-shirt, poster, kart veya sosyal medya içerikleri için tasarımlar oluşturmak mümkün. Kullanıcılarının hızlı ve kolay bir şekilde tasarım yapabilmelerine odaklanan Kittl, sade ve kullanışlı bir arayüze sahip. Kittl'ın rakiplerine baktığımızda Adobe ailesi ve Canva'yı ilk sırada görmemiz mümkün. 

Kittl'in kurucu ortağı ve CEO'su Nicolas Heymann, Adobe'un uygulamalarında ve hatta özellikle Illustrator'da bir şeyi dışa aktarmanın zorluklarına dikkat çekiyor. Heymann, Canva ile karşılaştırıldığında Kittl'in daha geniş bir özellik seti sunduğunu belirtirken, gerçek grafik dosyasına erişebilmenizi sağladığını da sözlerine ekledi.

Yapay zeka özellikleri 

Kittl sunduğu özelliklerle bir tasarımcının baştan sona tüm iş akışını platform üzerinden yönetmesini arzu ediyor. Yakın zamanda platformuna yapay zeka görüntü oluşturucu ve yapay zeka arka plan kaldırma aracı gibi yapay zeka özellikleri ekleyen Kittl, Stability AI veya OpenAI API'larının yanı sıra çeşitli yapay zeka modellerinden de faydalanıyor. 

Kullanıcı sayısı bakımından 1 milyon barajını aşan Kittl, B2B şirketlerin de radarına girmeyi başardı. Kittl'ı kullanan çalışanlara sahip şirketler arasında Netflix ve Warner Bros da yer almakta. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.