Hava koşullarına bağlı elektrik kesintilerini yapay zeka ile önleyen AiDash, 50 milyon dolar yatırım aldı

Hava koşullarına bağlı elektrik kesintilerini önlemek için yapay zeka ve uyduları kullanan AiDash, C serisi turda 50 milyon dolar yatırım aldı.
Hava koşullarına bağlı elektrik kesintilerini yapay zeka ile önleyen AiDash, 50 milyon dolar yatırım aldı

İklim teknolojisi alanında faaliyet gösteren AiDash, 50 milyon dolar yatırım aldı. C serisi yatırım turu, Lightrock tarafından yönetildi. ABD merkezli şirketin yatırım turuna SE Ventures, G2 Venture Partners, Benhamou Global Ventures, National Grid Partners, Edison International ve Shell Ventures katıldı. 2020 yılında kurulan şirket, yeni yatırımı ürününü geliştirmek için kullanacağını açıkladı. 

Abhishek Singh, Rahul Saxena ve Nitin Das tarafından faaliyete geçen AiDash, yapay zeka ve uydu verilerini kullanarak enerji hatlarının güvenilirliğini artırmaya odaklanan çözümler sunuyor. Şirket, özellikle orman yangınları ve hava olayları gibi faktörler nedeniyle oluşabilecek enerji kesintilerini önlemeye odaklanıyor. AiDash'in teknolojisi, uydu görüntülerini tarayarak elektrik iletim hatları üzerinde olası sorunları veya değişiklikleri tespit ediyor.

Bu teknoloji, enerji hizmet sağlayıcıları için kritik öneme sahip olan yangın ve hava olaylarına karşı riski azaltmaya yardımcı olmak amacıyla geliştirildi. AiDash'in yapay zeka modelleri, uydu görüntülerindeki verileri analiz ediyor. Örneğin şirket, bitki örtüsünün enerji hatlarına yaklaşmasını tespit edebilecek kapasiteye sahip. Böylece, bu tür sorunları önceden belirleyip önleyerek enerji kesintilerini azaltmaya ve şebeke güvenilirliğini artırmaya yönelik çözümler sunuyor.

AiDash'in müşterileri arasında enerji şirketleri ve hizmet sağlayıcıları bulunuyor. Şirket, müşterilerine enerji kesintilerini azaltma, şebeke güvenilirliğini artırma ve işletme maliyet verimliliğini artırma gibi hizmetler veriyor. Ayrıca, şirketin teknolojisi biyoçeşitlilik raporlama düzenlemelerine uyan şirketlere çözümler sunmak amacıyla kullanılıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.