Reddit, mart ayında halka arz edilebilir

Reddit'in, şubat ayı sonunda halka arz başvurusunu yapması, mart ayı sonuna kadar ise halka arzı tamamlaması bekleniyor.
Reddit, mart ayında halka arz edilebilir

Reuters'ın konuyla ilgili bilgi sahibi kaynaklara dayandırdığı haberine göre Reddit, mart ayında halka arzını başlatmak için ayrıntılı planlar hazırladı. Kaynaklardan ikisi, şirketin şubat ayı sonunda halka arz başvurusunu yapacağını, mart ayı sonuna kadar ise halka arzı tamamlayacağını iddia ediyor. Reddit'in daha önce Aralık 2021'de halka arz için gizlice başvuruda bulunduğunu ama bu planların bir süre için rafa kaldırıldığını da hatırlatalım. 

Söz konusu kaynaklar, 2021'deki bir finansman turunda yaklaşık 10 milyar dolar değer biçilen San Francisco merkezli şirketin, halka arzda hisselerinin yaklaşık yüzde 10'unu satmayı hedeflediğini de sözlerine ekledi. Paylaşılan bilgilere göre şirket, halka arz değerlemesinin ne olacağına listeleme zamanına yaklaşıldığı zaman karar verecek.

Kaynaklar, Reddit'in halka arz planlarının, geçmişte olduğu gibi rafa kaldırılabileceğini de belirtti. Yani hazırlıklar yapılıyor olsa bile Reddit bunu yine erteleyebilir.

Reddit, 2005 yılında web geliştiricisi Steve Huffman ve girişimci Alexis Ohanian tarafından kurulmuştu. Huffman, geçtiğimiz haziran ayında Reddit'te yaptığı bir paylaşımda, gelirini öncelikle reklamlardan elde eden ve ayrıca aylık 5,99 dolar karşılığında premium erişim sunan şirketin henüz kâra geçmediğini açıklamıştı. Şirket, geçmişte, kayıplarını platforma yatırım yapmaya ve kullanıcılarının diğer sosyal medyaya kıyasla kendi sitesinde reklamlarla daha az ilgilenmesine bağlamıştı.

The Information'ın geçtiğimiz ay paylaştığı bir habere göre Reddit, 2023 yılında bir önceki yıla göre yüzde 20'den fazla artışla 800 milyon doların biraz üzerinde reklam geliri elde etmeyi bekliyordu.

Reddit'in halka arzı gerçekleşirse, 2019'da gerçekleşen Pinterest halka arzından sonra önemli bir sosyal medya platformunun daha halka arz edildiğini görmüş olacağız. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.