Boğaziçi Ventures, 2023 yılında toplamda 150 milyon TL yatırım yaptı

Boğaziçi Ventures, 2023'te 10 yeni girişime ve 8 portföy şirketine devam yatırımları dahil olmak üzere toplamda 150 milyon TL yatırım yaptı.
Boğaziçi Ventures, 2023 yılında toplamda 150 milyon TL yatırım yaptı

2023’ü büyüyerek tamamlayan Boğaziçi Ventures, bu süreçte inovatif iş fikirlerini hayata geçiren 10 yeni girişime yatırım yaptı. Boğaziçi Ventures, yatırımların yanı sıra inovatif yatırım çözüm portföyünü de geliştiriyor. 

Bünyesinde BV Global, BV Growth, Sinerji, Joygame Pre-IPO, Liquidity Trading Pre-IPO gibi birçok yatırım fonunu bulunduran Boğaziçi Ventures, 2024 yılında duyuracağı yeni girişim sermayesi fonlarının da ön hazırlıklarını tamamladı. 

Paylaşılan bilgilere göre Boğaziçi Ventures'ın aktif olan erken aşama yatırım fonu BV Growth, 2023 yılında 10 yeni girişime ve 8 portföy şirketine devam yatırımları dahil olmak üzere toplamda 150 milyon TL yatırım yaptı.

BV Growth fonunun portföyü ağırlıklı olarak oyun ve oyun teknolojileri girişimlerinden oluşuyor. Fon, fintech, perakende teknolojileri, SaaS teknolojileri, dijital sağlık, İK ve eğitim teknolojileri alanlarında da yatırımlarına devam etti. Boğaziçi Ventures'ın bu dikeylerde yatırım ile ölçeklenebilir ve uluslararası pazarlarda hızla büyüme gösterebilecek girişimlere odaklandığını söyleyebiliriz. BV Growth Fonu, 2023 yılında toplam portföy şirketi sayısını 31’e çıkardı, bununla beraber fon değeri de yüzde 110 arttı.

Boğaziçi Ventures, 2024 yılında da BV Growth fonu ile yatırımlarına devam edecek. Boğaziçi Ventures, 2024 yılında yapacağı yeni yatırımlar ile birlikte toplam portföy şirketi sayısını 50’nin üzerine çıkarmayı hedefliyor. Boğaziçi Ventures, teknoloji girişimlerine yönelik ikincil yatırım fonu BV Sinerji ile hisselerinin ufak bir bölümünü nakite çevirmek isteyen kurucular ve melek yatırımcılara çıkış imkanı verecek. BV Sinerji fonunun 2024 yılında ana odağı ikincil yatırımlar olacak.

Boğaziçi Ventures Yönetici Ortağı ve CEO’su Barış Özistek yaptığı açıklamada 2023 yılını değerlendirirken, 2024 yılında tüm girişim sermayesi yatırım fonları aracılığıyla toplam 20 milyon doların üzerinde yatırım yapmayı planladıklarını aktardı:

Yatırım yaptığımız girişimlerin büyüme sürecinde yanlarında olma ve onların potansiyelini en üst düzeye çıkarmalarına destek verme misyonumuz, teknolojiye ve ülkemizdeki teknoloji girişimcilerine olan inancımız ile başarılı kapattığımız 2023 yılının ardından bu sene de yatırımlarımıza ve misyonumuz doğrultusunda çalışmalarımıza devam edeceğiz. 2024 yılında tüm girişim sermayesi yatırım fonlarımız aracılığıyla toplam 20 milyon Amerikan doları üzerinde yatırım yapmayı planlıyoruz. Farklı stratejilere ve çıkış planlarına ait bu yatırım fonlarımız hem ekosisteme hem de yatırımcılarımıza katma değer üretmeye devam edecektir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.