Amazon, alışveriş sırasında soruları yanıtlayacak yapay zeka asistanını test ediyor

Amazon'un, mobil uygulamasında, müşterilerin belirli ürünlerle ilgili sorularını yanıtlayabilecek yeni bir yapay zeka asistanını test ettiği iddia ediliyor.
Amazon, alışveriş sırasında soruları yanıtlayacak yapay zeka asistanını test ediyor

Amazon'un, mobil uygulamasında, müşterilerin belirli ürünlerle ilgili sorularını yanıtlayabilecek yeni bir yapay zeka asistanını test ettiği bilgisi paylaşıldı. Özelliği keşfeden Marketplace Pulse'a göre yapay zeka asistanı, ürün sayfalarındaki "Belirli bir bilgi mi arıyorsunuz?" bölümünün altında bulunabiliyor. Bu özelliğe güç veren LLM, sorulara yanıt oluşturmak için şirketler tarafından sağlanan listeleme ayrıntılarına ve kullanıcı incelemelerine dayanıyor.

Araç henüz ilk aşamalarda olduğu için yapabilecekleri de sınırlı. Örneğin; yapay zeka aracına iki ürünü karşılaştırması veya alternatifler bulması için komut vermek şimdilik mümkün değil. Belirli ürünleri tavsiye edemese de Amazon'un sohbet robotu başka önerilerde bulunabiliyor. 

Amazon'un yeni yapay zeka aracının Python kodu üretebildiği, bir ürün hakkında şakalar yapıp İngilizce dışındaki dillerde de cevap verebildiği iddia ediliyor. 

Kaynak: Marketplace Pulse

ChatGPT'ye benzer, daha konuşkan ve kişiselleştirilmiş Alexa Plus da yolda

Business Insider'ın haberine göre Amazon'un yapay zeka macerası bununla da sınırlı değil. Teknoloji devi, şu anda Alexa'nın yenilenmiş ve ücretli bir versiyonu üzerinde çalışıyor. Bu geliştirme Alexa Plus olarak adlandırılıyor ve Alexa Plus'ın ChatGPT'ye benzer, daha konuşkan ve kişiselleştirilmiş bir deneyim sunacağı söyleniyor.

Amazon, Alexa Plus'ı 30 Haziran'da piyasaya sürmeyi hedefliyor. Ancak ürünün geliştirilmesinde bazı sıkıntılar yaşadığı da paylaşılanlar arasında. Konuyla ilgili bilgi sahibi bir kaynak Business Insider'a yenilemenin beklentilerin altında kaldığını söyledi. Söz konusu projenin, insanların başka bir Amazon hizmeti için ödeme yapmak isteyip istemeyeceği konusunda da sorun çıkarabileceği düşünülüyor. Bu konuda neler olacağını ise hep birlikte göreceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.