Kariyer.net, yerli İK girişimi Coensio'nun tamamını satın almayı planlıyor

Kariyer.net, 2021'de yatırım yaptığı Coensio'da halihazırda yüzde 52 oranında hisseye sahipti. 
Kariyer.net, yerli İK girişimi Coensio'nun tamamını satın almayı planlıyor

Kariyer.net, teknoloji alanında yayınlanan iş ilanlarına gelen başvurular arasından en nitelikli adayların az efor ile hızlı bir şekilde seçilmesini sağlayan yapay zeka destekli aday ön-değerlendirme platformu Coensio'nun tamamını satın almayı planlıyor. Şirket, 2021'de yatırım yaptığı Coensio'da halihazırda yüzde 52 oranında hisseye sahipti. 

Barkın Yersu Taşkeli ve Mustafa Girgin tarafından 2021'in ilk aylarında hayata geçirilen Coensio'da, hem Taşkeli hem de Girgin'in yüzde 24'lük payları bulunuyor. Kariyer.net ise hisselerin yüzde 100'ünü almak istiyor.

Rekabet Kurumu'na yapılan açıklamada şu ifadeler yer alıyor:

İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğüne 424015-0 sicil no ile kayıtlı olan KARİYER.NET ELEKTRONİK YAYINCILIK VE İLETİŞİM HİZMETLERİ ANONİM ŞİRKETİ (“Kariyer.net”); İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğüne 299079-5 sicil no ile kayıtlı olan ve halihazırda %52 oranında hissedarı olduğu BROTEK TEKNOLOJİ ANONİM ŞİRKETİ (“Şirket”) unvanlı şirketteki, diğer hissedarlar olan (%24 oranında hissedar) Mustafa Girgin ve (%24 oranında hissedar) Barkın Yersu Taşkeli’nin hisselerini devralmak ve böylece Şirket’in %100 oranında hissedarı olmak istemektedir (“Planlanan İşlem”).

2010/4 sayılı Rekabet Kurulu'ndan İzin Alınması Gereken Birleşme ve Devralmalar Hakkında Tebliğ ("Tebliğ")’in 7. maddesi uyarınca Planlanan İşlem’in, Türkiye’deki kullanıcılara hizmet sunan bir teknoloji teşebbüsünün devralınmasına ilişkin işlem teşkil etmesi ve maddede anılan eşikleri aşması nedeniyle, Taraflar işbu Bildirim Formu’nu Rekabet Kurumu’na sunarak söz konusu devralma işlemine Rekabet Kurulu (“Kurul”) tarafından izin verilmesini talep etmektedir. Taraflar, Kurul’un izni sonrası söz konusu Planlanan İşlem’i gerçekleştirmeyi planlamaktadırlar.

Teknoloji alanında yayınlanan iş ilanlarına gelen başvurular arasından, adayların teknik yetkinliklerini göz önüne alarak değerlendirme yapma imkanı sunan Coensio, 2021 başında hayata geçti. Kodlama bilgisi olmayan işe alım uzmanlarının da rahatlıkla kullanabileceği, kısa sürede ve etkin şekilde değerlendirme yapma imkanı sunan bir platform yaratmak isteyen Taşkeli ve Girgin, geliştirdikleri ön-eleme testlerini önce kendi çalıştıkları şirketlerdeki işe alım süreçlerinde denediler.

Mezun olunan okul, çalışılan şirket gibi niteliklerin, adayların teknik yeterliliklerinin önüne geçtiğini saptayan Taşkeli ve Girgin, gözardı edilen ancak kendini geliştirmiş iyi adayları yakalamayı başardıklarını gördüler. Böylece teknoloji alanındaki işe alımlar için bir ön değerlendirme aracı olan Coensio’yu yarattılar.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.