WhatsApp'tan iPhone kullanıcılarına özel araç: Fotoğraflardan çıkartma oluşturma

WhatsApp, iOS 17 veya daha üst sürümü kullanan iPhone kullanıcıları için çıkartma oluşturucu özelliğini tanıttı.
WhatsApp'tan iPhone kullanıcılarına özel araç: Fotoğraflardan çıkartma oluşturma

WhatsApp, bugün iOS'te kullanıcıların kendi çıkartmalarını oluşturmalarına, düzenlemelerine ve paylaşmalarına olanak tanıyan yeni bir özellik başlattı. Bu yeni özellik sayesinde fotoğrafları çıkartmalara dönüştürmek ya da mevcut çıkartmaları kişiselleştirmek mümkün hale geldi.

Aslında iPhone kullanıcıları galerideki fotoğraflardan çıkartma oluşturabiliyor, ancak bunun için görsele uzun dokunup nesneyi seçtikten sonra fotoğraftan çıkan kişi veya nesne çıkartmasını sürükleyip konuşma penceresine bırakmak gerekiyor. Bunu yaparken de bir parmağın görseli asla bırakmaması şart. Kişi daha sonra WhatsApp uygulamasında istediği konuşma penceresine söz konusu görseli sürükleyip bırakıyor ve böylece çıkartma oluşturuluyor. Yani iki parmağı da cihazda aktif kullanmak gerekiyor ve bu da haliyle uğraştırıcı oluyor. WhatsApp'ın şimdi sunduğu araç ise çıkartma oluşturmayı daha da kolaylaştırıyor. 

WhatsApp uygulaması içinde çıkartma oluşturma süreci

Yeni araçla mevcut bir görselden çıkartma oluşturmak için uygulamanın çıkartma aracını açmak, "çıkartma oluştur"u seçmek ve ardından galeriden bir görsel seçmek gerekiyor. Buradan, bir kesit seçerek, o bölüme metin ekleyerek ve üzerine çizim yaparak çıkartmanızı özelleştirebiliyorsunuz. Ayrıca çıkartma aracı ile değiştirmek istediğiniz çıkartmaya uzun basarak ve ardından "çıkartmayı düzenle"yi seçerek önceden oluşturulmuş çıkartmaları düzenlemek de mümkün.

WhatsApp Web'de halihazırda bir çıkartma aracı mevcut olsa da bunun mobil cihazdan yapılabiliyor olması özelliğin daha fazla kişi tarafından kullanılmasını sağlayacak diyebiliriz.

WhatsApp, yeni çıkartma oluşturucunun önümüzdeki günlerde iOS 17 veya daha üst sürümü kullanan kişiler için aktif edileceğini söylüyor. Söz konusu özelliğin Android'e ne zaman geleceği ise belirsiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.