Sabancı Holding, 6 girişime toplamda yaklaşık 40 milyon TL tohum yatırım yaptı

Carbon Centrum, Inodash, Nanoterial, Rumitech, Text2Test, UptechLabs girişimlerine toplam 39 milyon 650 bin TL’lik ek tohum yatırım yapıldı.
Sabancı Holding, 6 girişime toplamda yaklaşık 40 milyon TL tohum yatırım yaptı

Sabancı Topluluğu tarafından, girişimcilik ekosistemine ve açık inovasyona katkı sunma amacıyla hayata geçirilen Sabancı ARF Almost Ready to Fly girişim hızlandırma programının ikinci dönemi tamamlandı. Sabancı ARF Almost Ready to Fly platformundan tohum yatırımı almaya hak kazanan girişimler, Sabancı Center’da düzenlenen Demo Day etkinliğinde açıklandı.

Topluluk içinden 4, Topluluk dışından 9 ve global olarak 3 girişimin dahil olduğu program sonucunda, jüri değerlendirmesi olumlu sonuçlanan Carbon Centrum, Inodash, Nanoterial, Rumitech, Text2Test, UptechLabs girişimlerine toplam 39 milyon 650 bin TL’lik ek tohum yatırım yapıldı. Böylece Sabancı Holding, söz konusu girişimlerde azınlık hissesine sahip oldu.

Yatırım alan girişimler şu şekilde:

Carbon Centrum: Bireysel CO2 ayak izlerini otonom olarak takip ederek veri destekli denkleştirmeleri temsil eden girişim.

Inodash: Ürün veya hizmet geliştirmek isteyen ekiplerin ürün-pazar uyumunu daha kolay ve hızlı bir şekilde yakalamasını sağlayan yapay zeka destekli bir çalışma ortamı.

Nanoterial: Özgün geri dönüşüm yöntemleri ile elektronik atıklardaki lantanit bakımından zengin kalıcı mıknatısları, yüzde 100 geri dönüşüm verimi ve yüzde 95'in üzerinde manyetik performansla sanayiye geri kazandıran girişim.

Rumitech: Sokak aydınlatma direğini, akıllı aydınlatma, güvenlik ve akıllı şehir uygulamaları için kullanılabilecek, şebeke bağımsız, yeni nesil enerji ve iletişim altyapısı haline dönüştüren girişim.

Text2Test: Teknik uzmanlığa ihtiyaç duymadan, sınırsız doğal dil açıklamaları kullanarak yürütülebilir, sürdürülebilir ve kendi kendini iyileştiren uçtan uca testler oluşturmayı sağlayan yapay zeka tabanlı girişim.

UptechLabs: Akıllı LED aydınlatma ve hidroponik bitki yetiştirme sistemleri ile istenilen aroma ve kalitede iki kat az enerji harcayarak yüzde 97 su verimliliği ile zirai ilaç kullanmadan bitki yetiştirme imkanı sunan girişim.

20 haftalık eğitim ve mentorluk sürecinde ürün ya da hizmet prototipini geliştirmek, ilk müşteri bağlantısını yapmak veya kestiği fatura sayısını artırmak için girişimcilerin her birine sağlanan 30 bin dolarlık nakit destek imkânıyla birlikte, ikinci faaliyet dönemi kapsamında girişimlere verilen toplam ayni ve destek tutarı 78 milyon 385 bin TL oldu. İlk faaliyet döneminde yapılan 60 milyon TL’lik destekle birlikte, Sabancı ARF Almost Ready to Fly girişim hızlandırma programının start-up ekosistemine yönelik toplam desteği de 140 milyon TL’ye ulaştı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.