SPONSORLU

Allianz’ın açık inovasyon programı 4. yılında HackZone Scale Up Accelerator ile devam ediyor

Sigorta sektörüne açık inovasyonu katmayı hedefleyen HackZone’da 4 yılda 20 ülkeden 461 start-up değerlendirildi, startuplar ekosistemden 7,2 milyon dolar yatırım aldı.
Allianz’ın açık inovasyon programı 4. yılında HackZone Scale Up Accelerator ile devam ediyor

Yeni nesil sigortacılığın öncüsü Allianz Türkiye, sigorta sektöründe inovasyonu ileriye taşıma hedefiyle dört yıldır start-up’larla iş birlikleri kurduğu HackZone’u, ilk 6 aylık hızlandırma programı olan HackZone Scale Up Accelerator ile devam ettiriyor. Program ortağı Hackquarters by Tenity  ile birlikte 2020 yılından bu yana her yıl gerçekleştiren açık inovasyon programında Allianz Türkiye, sektörü geliştirmeye yönelik start-up’larla birlikte yenilikçi iş modelleri geliştirerek, onların girişimlerini hızlandırmaya odaklanıyor.

Allianz program kapsamında bugüne kadar 20 ülkeden 461 start-up’ı değerlendirdi. 38 start-up, 50 mentor ve eğitmen ile 280 saatlik görüşme gerçekleştirdi. Programda yer alan start-up’lar şimdiye kadar ekosistemden 7,2 milyon dolar yatırım aldı.

HackZone Scale Up Accelerator Programı’nın katılımcıları Kozalak Yangın, 3PMetrcis, Novus, Orbina AI, Pivony, Zuzzuu oldu. Startuplar, bu yılın ana temaları olarak belirlenen “Yapay zekâ (AI) makine öğrenmesi(ML)”, “İklim krizi ile mücadele” ve “Oyunlaştırma (gamification)” alanlarında sigorta çözümleri üzerine çalışacaklar.

Allianz Türkiye Pazarlama ve Dijital Sigortalar Genel Müdür Yardımcısı Onur Kırcı, programın sektörün dönüşümüne önemli katkıları olduğunu belirterek, “Allianz Türkiye olarak, iş birliği, tasarım ve kodlama odaklı HackZone Programlarımızda start-up’lara API’lerimizi (Uygulama Ara Yüz Programları) açtık ve onlarla birlikte üretmeye başladık. Sektörde bir ilke imza atarak yaygınlaştırdığımız inovasyon kültürünü, fark yaratan fikirler ve start-up iş birliklerimizle destekleyerek sektörün ileri bir noktaya taşınmasına öncülük etmekten mutluluk duyuyoruz” diye konuştu.

Program kapsamında hayata geçirilen projelere örnekler veren Onur Kırcı şunları söyledi: “HackZone’da B2Metric ile müşterilerimizin dijitaldeki yolculuğunu analiz ederek onları daha iyi anlayıp, dijital müşteri deneyimimizi ileriye taşıdık.  Odaklandığımız iklim krizi ile mücadele konusundan hareketle, yüksek teknoloji girişimi Laska ile çevre için değer yaratacak bir iş birliği başlattık. Laska, Allianz’ın servis ağında yer alan ve kullanım ömrünü tamamlamış araç lastiklerini, çevre dostu yöntemlerle fosil yakıtlara ve alternatif sürdürülebilir malzemelere dönüştürüyor. Böylelikle, atık lastiklerin çevresel bir sorun ve ekonomik bir kayıp olmaktan kurtarılmasına katkı sağlıyoruz. Bir diğer start-up olan 3PMetrics ile mobil app’imizde, müşterilerimizin iklim kriziyle mücadele konusunda farkındalığını artırmak ve kağıt tüketimini azaltmak üzere çalışmalara başladık. Ayrıca Allianz Teknik bünyesinde müşteri ve potansiyel müşterilerimizin ISO 14064 kapsamında kurumsal karbon ayak izini hesaplama ve azaltım önerileri sunarken de bu start-uplarımızla iş birliğimiz devam ediyor.

Programın önümüzdeki dönem hedeflerine ilişkin bilgiler de veren Kırcı, “Başarılı projelere imza atan start-up’ları AllianzX yatırım ağıyla tanıştırma ve başarılarını diğer ülkelerdeki Allianz şirketlerine taşımalarına destek olma gibi hedeflerimiz var. Özellikle yapay zeka, generative AI alanında yetkin start-up’larla iş modelleri üretmeye devam edeceğiz” dedi.

2024 yılının son çeyreğinde başvuruları açılacak olan Allianz Türkiye’nin açık inovasyon programının detayları Allianz’ın sosyal medya hesaplarından ve hackzoneinsurance.com sitesinden takip edilebilecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.