X, NFT profil resmi özelliğini desteklemeyi bırakıyor

X, NFT profil resmi özelliğiyle ilgili tüm açıklamaları X Premium destek sayfasından kaldırdı.
X, NFT profil resmi özelliğini desteklemeyi bırakıyor

X, sessiz sedasız bir şekilde NFT profil resimlerini desteklemeyi bırakıyor. X, NFT profil resmi özelliğiyle ilgili tüm açıklamaları X Premium destek sayfasından kaldırdı.

İlk olarak 2002'nin Ocak ayında NFT profil resmi özelliğini yayına alan Twitter, bu yeni özellik ile birlikte kullanıcıların kripto cüzdanlarını Twitter profil fotoğraflarına bağlayabilmesini sağlamıştı. 

Twitter Blue kullanıcılarının yararlanabildiği özellik kapsamında ERC-721 veya ERC-1155 tokenları desteklenmekteydi. Kripto cüzdanını Twitter hesabına bağlayanların profil resmi çerçevesi altıgen olarak görünmekteydi. NFT profil resimlerine tıklandığında ise NFT'ler hakkında kısa bir bilgilendirme ekranı açılıyordu. Bu ekran NFT'nin üreticisi, dahil olduğu koleksiyon, yayınlandığı pazar yeri, nadirlik seviyesi ve sahibi hakkında bilgi veriyordu. 

Kaldırılmadan önce destek sayfasında NFT profil resmi özelliği ile ilgili şu ifadeler yer almaktaydı: 

"Premium abone olarak, profilinizi özelleştirebilir böylece sahip olduğunuz NFT'leri hesabınızdaki altıgen şekilli bir profil resminde gösterebilirsiniz. Profil resminiz olarak bir NFT ayarlamanıza olanak tanıyan kripto cüzdanınıza geçici bir bağlantı kurulduktan sonra, dijital varlığınız sizi o NFT'nin sahibi olarak tanımlayan özel bir altıgen şeklinde görüntülenir."

Platformda NFT profil resimleri özelliğinden yararlanan kişiler, hala altıgen avatarlarını kullanabiliyor. Ancak X'in sonunda bunları da kaldırıp kaldırmayacağı şu an belirsizliğini koruyor.

Bu arada Platformunda NFT desteği sunan tek sosyal ağ, Twitter (yeni adıyla X) değildi. Instagram ve Facebook 2022 yılında NFT'leri gösterme ve yayınlama konusunda özellikler ile gündeme gelmişti. Ancak Meta, Mart 2023'te NFT desteğini kapattı. Diğer sosyal ağların da NFT odaklı özelliklerini sonlandırdığını düşünürsek, X'in de bu yönde adım atmış olması pek de şaşırtıcı değil.

Öte yandan 2023'ün Kasım ayında NFT işlem hacmi, toplam 3,67 milyon satışla bir önceki aya göre yüzde 125 artış ile 994 milyon doları geçti. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.