Yapay zeka tabanlı yerli SaaS girişimi Lumian, 3.2 milyon dolar değerleme ile yatırım aldı

Yerli girişim Lumian, DOMiNO Ventures ve İsmail Ferhat Özlü’den 3.2 milyon dolar değerleme ile pre-seed yatırım aldı.
Yapay zeka tabanlı yerli SaaS girişimi Lumian, 3.2 milyon dolar değerleme ile yatırım aldı

Yapay zeka analizleri sayesinde şirketlerin enerji verimliliğini artırarak maliyetlerini azaltan yerli girişim Lumian, DOMiNO Ventures ve İsmail Ferhat Özlü’den 3.2 milyon dolar değerleme ile pre-seed yatırım aldı.

Batu Balkır ve Emre Birol tarafından Nisan 2023'te kurulan ve kısa sürede merkezini ABD'ye taşıyan Lumian, sunduğu IoT tabanlı SaaS platformu ve özel geliştirilmiş yapay zeka teknolojisi aracılığıyla şirketlere enerji tedariği, fatura analizi ve enerji verimliliği konularında derinlemesine içgörüler sunuyor. Pakmaya, Tebplast-Rosti, Polmar, Balorman, Gençler Kablo, Başoğlu Kablo gibi kurumlarına hizmet veren Lumian'ın kullanıcılarına kısa sürede dört kattan fazla yatırım getirisi sağladığı iddia ediliyor.

Lumian, şirketlerin enerji tüketim alışkanlıklarını analiz ederek işletmeler için en uygun tarife seçeneklerini sunuyor. Böylelikle enerji tedarik sürecinden başlayarak her çeşit endüstriyel cihaz ve Otomatik Sayaç Okuma Sistemi (OSOS) ile entegre olabilen girişim, SaaS tabanlı ve IoT destekli yazılımı sayesinde, tesislerin enerji tüketimlerinin etkin bir şekilde analiz edilmesini ve optimize edilmesini sağlıyor.

Lumian’ın geliştirdiği yazılım, herhangi bir donanım yatırımı maliyeti olmaksızın 5 dakikadan kısa sürede devreye alınabiliyor. İşletmelere enerji tüketimlerini anlık olarak izleme, faturalarını analiz etme, doğrulama, tarife önerme, teşvik/regülasyon bildirimleri ve raporlama gibi özellikleri ile uçtan uca bir enerji yönetim hizmeti veriliyor. Ayrıca, IoT (Nesnelerin İnterneti) yeteneklerine sahip olan yazılım, donanım yatırımı durumunda iş emri bazında her bir cihaz odağında takip imkanı da sağlıyor.

Türkiye ve Almanya’da hizmetlerine devam eden Lumian, aldığı yeni yatırım ile Türkiye’de ve global pazarda satış hacmini artırmayı hedefliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.