Amazon Prime Video, 29 Ocak'tan sonra reklam göstermeye başlıyor

Amazon, müşterilerin Ocak 2024'ten itibaren ek bir ücret ödememeleri halinde Amazon Prime Video'nun içerikle birlikte reklam göstermeye başlayacağını söyledi.
Amazon Prime Video, 29 Ocak'tan sonra reklam göstermeye başlıyor

Dijital yayıncılık platformlarının reklamlı abonelik katmanları geçtiğimiz yıllarda bir hayli gündemdeydi. Bu kapsamda Netflix, Disney+ gibi platformlar yeni abonelik türlerini yayına alırken diğer platformların nasıl bir yol izleyeceği ise merak konusuydu. Şimdi ise bunun cevabını almaya başlıyoruz, zira Amazon Prime Video da kısa süre sonra içeriklerinden reklam göstermeye başlayacak.

Ancak Prime Video'nun çizdiği yol diğerlerinden biraz farklı. Amazon, ABD'deki Prime üyelerine gönderdiği bir e-postayla, müşterilerin Ocak 2024'ten itibaren ek bir ücret ödememeleri halinde Amazon Prime Video'nun içerikle birlikte reklam göstermeye başlayacağını söyledi. Aslında bu özellik birkaç aydır konuşuluyordu, fakat tarih netleşmemişti. Platformun paylaştığı bilgilere göre söz konusu değişiklikler 29 Ocak'tan itibaren geçerli olacak. 

Paylaşılanlara göre Amazon Prime kullanıcıları, aylık veya yıllık Amazon Prime aboneliklerine ek olarak ayda 2,99 dolar daha eklerlerse bu reklamları görmeyecekler. Amazon Prime, ABD'de şu anda yıllık faturalandırıldığında yıllık 139 dolar ya da aylık 14.99 dolar olarak ücretlendiriliyor. Prime Video ise tek başına aylık 8.99 dolar.

Böyle bir gelişmenin ülkemizde veya başka pazarlarda da aktif olup olmayacağı henüz belirsiz. Ancak Amazon Prime ülkemizde aylık 39 TL olarak ücretlendiriliyor. Üstelik Prime Video bizler için ekstra bir hizmet dahilinde değil, Prime aboneliğinin içinde sunuluyor. Yani "Amazon Prime üyesi olmayayım ama Prime Video'yu kullanayım" gibi bir durum Türkiye için söz konusu değil. Bu nedenle başka ülkelerde ve Türkiye'de böyle bir reklam politikası hiçbir zaman gerçekleşmeyecek olabilir.

Bu konuda neler olacağını ise hep birlikte göreceğiz. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.