Araştırmacılar, birinin ölüm zamanını yüzde 78 doğrulukla tahmin edebilen büyük dil modeli geliştirdi

Life2Vec'e özellikle belirli hastalıkları erken tespit ederek, zamanında müdahalelerle hayat kurtarma şansı sağlama konusunda büyük umutlar besleniyor.
Araştırmacılar, birinin ölüm zamanını yüzde 78 doğrulukla tahmin edebilen büyük dil modeli geliştirdi

Bir insanın ortalama yaşam süresi kaç yıl? Bu sorunun cevabı oldukça değişken. Çünkü yaşam süresini etkileyen pek çok faktör bulunuyor. Hastalıkların erken teşhisi ve tedavisi, düzenli egzersiz yapma alışkanlığı, dengeli beslenme, stres yönetimi gibi faktörler de yaşam süresini etkileyebiliyor.

Son zamanlarda, yapay zekanın sağlık alanında rolünü genişleten, kişisel sağlık izleme ile hastalık riski tahmini gibi konularda ne kadar etkili olduğunu gösteren bazı araştırmalar gündeme gelmeye başladı. 

Danimarkalı araştırmacılar, insanların sağlık geçmişi, eğitim seviyesi, iş durumu, gelir düzeyi ve evlilik gibi önemli yaşam olaylarının dizilimini analiz eden bir büyük dil modeli (LLM) geliştirdi. Bu model, bir kişinin kişiliğinden başlayarak beklenen yaşam süresine kadar çeşitli tahminlerde bulunabiliyor.

Araştırmacılar, sistemlerinin sağlık endüstrisinde devrim yaratabileceğini düşünüyor. Life2Vec adlı yapay zeka aracının temel yaşam olaylarını inceleyerek insan yaşamını daha iyi anlamayı amaçladığını belirtiyorlar. Özellikle belirli hastalıkları erken tespit ederek, zamanında müdahalelerle hayat kurtarma şansı sağlama konusunda büyük umutlar besleniyor.

Life2Vec, Danmarks Tekniske Universitet araştırmacıları tarafından geliştirildi. OpenAI'ın ChatGPT modelini eğitmek için kullanılan benzer bir transformer modeline dayanıyor. Danimarka nüfusunu kapsayan bir veri kümesi üzerinde eğitilmiş olup, araştırmacılar bu modelin bir kişinin ölüm zamanını yüzde 78 doğrulukla tahmin edebildiğini iddia ediyor.

DTU'nun araştırmacıları, başlangıçta bu alandaki sigorta şirketlerinden gelen bol miktarda veri nedeniyle ölüm tahminlerine odaklandılar. 2008 ile 2016 yılları arasında sağlık sigortası yaptırmış binlerce kişinin verilerine baktılar. Algoritmayı bu kişilerden kaçının 2020'de hala hayatta olacağını tahmin etmek için görevlendirdiler.

Sonuç olarak yaşam olaylarını analiz ederek öngörüde bulunma yeteneğine sahip yapay zeka modelleri, yeni ve önemli bir kullanım alanı olarak dikkat çekiyor. Ancak, bu alanın geliştirilmesi ve kullanılmasıyla birlikte beraberinde getirdiği etik ve gizlilik konularının da ele alınması büyük önem taşıyor.

Birinin ölümünü bu kadar yüksek bir oranda tahmin edebilmek gerçekten mümkün mü, bunu zaman gösterecek. Ancak gelişen teknoloji, artık her şeyin mümkün olabileceğini ortaya koyuyor diyebiliriz. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.