Google Chrome'un yeni güvenlik ve performans özellikleri neler sunuyor?

Güvenlik Kontrolü ve Bellek Tasarrufu özellikleri güncellenirken, Chrome'a sekme gruplarını kaydetme özelliği de eklendi. 
Google Chrome'un yeni güvenlik ve performans özellikleri neler sunuyor?

Google'ın tarayıcısı Chrome, yeni güvenlik ve performans özelliklerine kavuştu. Web tarayıcısının son versiyonu olan M12'de Güvenlik Kontrolü ve Bellek Tasarrufu özellikleri güncellenirken, Chrome'a sekme gruplarını kaydetme özelliği de eklendi. 

Güvenlik Kontrolü'ndeki yenilikler

Güvenlik Kontrolü'nün (Safety Check) Chrome'un güvenlik merkezi olarak tanımlamak mümkün. Güvenlik Kontrolü, güncellemeleri ve ele geçirilmiş parolaları kontrol ederken, Güvenli Tarama'nın açık olup olmadığını gösteriyor. Bu yeni güncelleme ile birlikte Güvenlik Kontrolü, arka planda otomatik olarak çalışacak. Böylece özellik daha proaktif hale gelmiş olacak. Özellik kapsamında Chrome'un üç noktalı menüsünün üst kısmında uyarılar sunulacak. 

Güvenlik Kontrolü'nün, bir süredir ziyaret etmediğiniz sitelerin konum, mikrofon veya kamera gibi erişim izinlerini de iptal edebildiğini belirtelim. Ayrıca özellik, nadiren etkileşimde bulunduğunuz siteler size spam bildirimler gönderdiğinde bunları kapatmanızı da öneriyor.

Bellek Tasarrufu özelliğindeki yenilikler

İlk olarak 2022'de tanıtılan Bellek Tasarrufu (Memory Saver) özelliği ise bu yılın başlarında tüm kullanıcılara açılmıştı. Kullanmadığınız açık sekmelerin belleğini boşaltan Bellek Tasarrufu modu ile bir sekmenin üzerine geldiğinizde, aktif sekmenin kullanımı hakkında daha fazla detaya erişebiliyorsunuz. Bu detaylar arasında sekmeyi pasif hale getirerek ne kadar bellek tasarrufu sağlayabileceğinizin bilgisi de veriliyor. 

Paylaşılan bilgilere göre, Bellek Tasarrufu özelliği kapsamında her zaman aktif kalmasını istediğiniz siteleri belirlemek artık daha kolay. Chrome'u güncellemenizin ardından Performans bölümündeki yeni seçenekler üzerinden Bellek Tasarrufu özelliğinin yeniliklerini keşfedebileceksiniz. 

Kaydedilen sekme grupları özelliği 

Bunlara ek olarak Chrome sekme gruplarını kaydetmenizi sağlayan yeni bir özelliğe kavuştu. Kaydedilen sekme grupları özelliği sayesinde açık olan sekmelerinize topluca bir isim verebilecek, bu sekmeleri kapatmanızın ardından daha sonra kaldığınız yerden devam edebileceksiniz. 

Google'ın paylaştığı bilgilere göre, Chrome'un güvenlik ve performans güncellemeleri bu hafta yayınlanacak. Ancak kayıtlı sekme grupları özelliğinin önümüzdeki birkaç hafta içinde kullanıcıların ilgisine sunulması planlanıyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.