TürkTraktör, tarım teknolojisi girişimi Agrovisio’ya 4 milyon euro değerleme ile 260 bin euro yatırım yaptı

TürkTraktör, 2017 yılında kurulan Agrovisio’ya 4 milyon euro değerleme ile 260 bin euro yatırım yaptı.
TürkTraktör, tarım teknolojisi girişimi Agrovisio’ya 4 milyon euro değerleme ile 260 bin euro yatırım yaptı

TürkTraktör, çiftçilere dijital karar alma hizmeti sağlayan Agrovisio’ya 4 milyon euro değerleme ile 260 bin euro yatırım yaptı.

Estonya merkezli bir girişim olan Agrovisio, 2017 yılında kuruldu. Ankara’da ODTÜ Teknokent’te çalışmalar yürüten şirket, patentli yapay zekayla desteklenen görüntü işleme teknolojisi ile uydudan ekili alan tespiti, rekolte tahmini, hasat tespiti, bitki sağlığı takibi sağlayarak çiftçilere dijital karar alma hizmeti veriyor.

Kullanıcılar Agrovisio’nun sunduğu dijital platformdan ekili alan, rekolte, hasat zamanı, ürün sağlığı gibi arzı ve fiyatı etkileyen temel faktörleri tarla tarla takip ederek tarımsal arzdaki beklentileri herkesten önce görebiliyor. Agrovisio kullanıcıları böylece fiyat dalgalanmalarına karşı kendilerini daha iyi konumlayabiliyor ve satın alma kararlarını güvenle verebiliyor. 

TürkTraktör Şirket Lideri Aykut Özüner, Türkiye’de tarım başta olmak üzere teknolojik dönüşümde ihtiyaç duyulan yenilikçi uygulama ve fikirleri de her zaman desteklediklerini söyledi.

Etkisi her geçen gün artan iklim değişimi ve pandemi süreciyle birlikte tüm dünyada tarımın daha da önem kazandığına değinen Özüner, “Tarımın geleceğini teknolojik, sürdürülebilir ve verimli uygulamalarda görüyor, bu uygulamaları hayata geçirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Kendi ekosistemimizin yanı sıra tüm etki alanlarımızdaki inovatif çözümleri desteklemek için teknolojik girişimleri takip ederek yatırım fırsatlarını değerlendiriyoruz. Bu doğrultuda tarım teknolojileri alanında çözümler sunmak için gayret gösteren start-up’lara destek oluyoruz.

Bunun ilk adımını Agrovisio’ya yaptığımız 260 bin euroluk yatırımla attık. Stratejik ortaklık olarak da gördüğümüz bu girişimin, ilerleyen dönemde TürkTraktör’ün ürün gamını geliştirmede de önemli rol oynayacağına inanıyoruz. Çiftçimizin ihtiyaç duyduğu teknolojik dönüşümü sağlayacak yeni ürünler sunmaya devam edeceğiz” dedi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.