BNPL platformu Tamara, 1 milyar dolar değerleme üzerinden 340 milyon dolar yatırım aldı

BNPL platformu Tamara, 340 milyon dolarlık yatırım ile 1 milyar dolar değerlemeye ulaştı. Yatırım turuna SNB Capital ve Sanabil Investments liderlik etti.
BNPL platformu Tamara, 1 milyar dolar değerleme üzerinden 340 milyon dolar yatırım aldı

BNPL platformu Tamara, 340 milyon dolar yatırım ile 1 milyar dolar değerlemeye ulaştı. C serisi yatırım turuna Suudi Arabistan merkezli finansal kuruluş SNB Capital ve Sanabil Investments liderlik etti. Bu noktada Sanabil Investments'ın Suudi Arabistan'nın egemen varlık fonu Kamu Yatırım Fonu'nun tamamına sahip olduğunu belirtelim.

Yatırım turuna katılanlar arasında daha önce A serisinde girişime 110 milyon dolar yatırım yapan Checkout.com gibi mevcut yatırımcıların yanı sıra Shorooq Partners, Pinnacle Capital ve Impulse gibi yeni yatırımcılar da yer aldı. 

Tamara, bu yatırım öncesinde Goldman Sachs ve Shorooq Partners'tan borç finansmanı alarak depo kapasitesini 400 milyon dolara çıkarmak üzere harekete geçmişti. Bu yeni yatırım ile birlikte şirketin toplam yatırım miktarı 500 milyon dolara ulaştı. 

Girişimin öne çıkan verileri

2020'nin sonlarına doğru Abdulmajeed Alsukhan, Turki Bin Zarah ve Abdulmohsen Al Babtain tarafından kurulan Tamara, öncelikli olarak Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt'te faaliyet gösteriyor. Paylaşılan bilgilere göre; Tamara, SHEIN, IKEA, Jarir, Noon, eXtra ve Farfetch gibi hem bölgesel hem de küresel markalar dahil olmak üzere 30 bin satıcıya sahip. Ayrıca Tamara'nın bu satıcılardan alışveriş yapan 10 milyondan fazla kullanıcısı mevcut. 

Ayrıca Tamara'nın Riyad'daki genel merkezinde ve Dubai, Berlin ve Ho Chi Minh gibi diğer şehirlerde 500'den fazla çalışanı bulunuyor. 

Tamara'nın gelir modeline baktığımızda birincil gelir akışını, tüccar indirim oranlarından elde ettiğini görüyoruz. Pek çok BNPL sağlayıcısı benzer bir ile ilerliyor. Bu anlamda Tamara da diğer BNPL sağlayıcıları gibi dönüşüm oranlarını iyileştirip satıcılar için ortalama sipariş değerini artırarak önemli bir değer önerisi sunuyor. Kurucu ortak Abdulmajeed Alsukhan'ın aktardıklarına göre; Tamara, son iki yılda yüzde 300 büyüyen bu gelir akışını artırmayı sürdürecek.

Girişim bunun yanı sıra normalde aldığı gecikme ücretleri yerine diğer seçeneklerle ilerilemeyi planlıyor. 

Gelecek planları

Çoğu BNPL hizmeti gibi Tamara da şimdiye kadar müşterilerin zamanında ödeme yapmalarını sağlamak için müşterilerinden aldığı komisyon ücretlerini onlara daha geç yansıttı. Ancak bir süre sonra girişim, müşteri geri bildirimleri ve alışveriş verilerini incelediğinde bu yaklaşımdan vazgeçmeye karar verdi. Bunun yerine Tamara, müşterilerine zamanında ödeme yapmalarını sağlamak için risk yönetimi araçları sunmaya odaklanacak. Aynı şekilde girişim müşterine, onların finansal kapasitelerine uygun seçenekler sunmaya başlayacak.

Çevrimdışı satıcılar için tasarlanan kart özelliği aracılığıyla alışveriş yolculuğuna entegrasyonu artırmayı planlıyor. Paylaşılan bilgilere göre; mağaza içi işlemler Tamara'nın iş hacminin yüzde 25'inden fazlasını oluşturuyor. Girişim bu metriğin önümüzdeki yıl yüzde 30'u aşacağını öne görüyor. 

Tamara ayrıca yatırımın bir kısmını BNPL'nin ötesinde yeni ürün ve hizmetler sunmak için kullanacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.