KWORKS’ün 2023'te öne çıkanları [İnfografik]

KWORKS, 2023 yılında Hızlandırma Programları, KWORKS BiGG ve Koç Holding Kurum İçi Girişim Hızlandırma Programı olmak üzere 3 ana başlıkta toplam 5 program yürüttü.
KWORKS’ün 2023'te öne çıkanları [İnfografik]

Koç Üniversitesi Girişimcilik Merkezi KWORKS, 2023 yılında Hızlandırma Programları, KWORKS BiGG ve Koç Holding Kurum İçi Girişim Hızlandırma Programı olmak üzere 3 ana başlıkta toplam 5 program yürüttü.

400’ün üzerinde başvuru

400’ün üzerinde başvuru alan KWORKS’23 Hızlandırma Programları’na 20 girişim seçildi. Bu girişimlerden 15’i Kasım ayında gerçekleşen Demo Day etkinliğinde sunum yaptı. Demo Day’de sahneye çıkan 15 girişimin 9’u gelir yaratan girişimler. Bu girişimlerden 3’ü program dönemi içinde ilk faturalarını keserken 6’sı ise cirolarını artırarak gelir yaratmaya devam etti. 11 girişim program dönemi içinde kurumsal bir şirket ile pilot çalışma, ortak iş geliştirme ve ortak ürün geliştirmeye yönelik iş birliği yaptı. KWORKS23 Demo Day’de sunum yapan 15 girişimden ikisi ise program dönemi içinde yatırım turu kapattı.

Demo Day’de sunum yapan 15 girişimden 2'si, program döneminde yatırım turu kapattı

Pdmechanics ve Oxodes yakın zamanda kapattıkları yatırım turlarını KWORKS’23 Demo Day’de duyurdular. Bu girişimlerin yanı sıra KWORKS mezunu girişimlerden üçü de 2023 yılında yatırım turu kapatırken, son 12 ay içinde yatırım turu kapatan aktif ve mezun KWORKS girişimlerinin sayısı yedi, alınan toplam yatırım tutarı ise yaklaşık 3 milyon dolar oldu.

KWORKS 2023 programlarında 200’den fazla mentor tarafından 200 saatin üzerinde mentorluk verilirken, 30’un üzerinde ileri seviye girişimcilik eğitimi gerçekleştirildi. Eğitim ve mentorluk desteklerinin yanı sıra programlarda yer alan girişimlere, 50’nin üzerinde ücretsiz veya KWORKS’e özel indirimli araç sunuldu. 30’un üzerinde melek yatırım ağı, girişim sermayesi ve kurumsal girişim sermayesi firması ile gerçekleştirilen yatırımcı buluşmalarında 120’nin üzerinde bire bir görüşme gerçekleştirdi.

2024 yılında KWORKS Şişli ofisinde fiziki olarak yürütülecek programa İstanbul öncelikli olmak üzere Türkiye genelinden girişimler başvuru yapabileceğini de belirtelim. 8-10 girişim hızlandırma programına, 10-12 arası girişim de ön hızlandırma programına seçilecek. Başvuru yapan girişimlerin başvurularında net bir şekilde mevcut performans göstergelerini ve geleceğe yönelik hedeflerini anlatmaları bekleniyor.

Hızlandırma Programı için teknolojik yenilik içeren çözümü, tam zamanlı olarak sadece girişimi için çalışan ve teknik yetkinlikleri eksiksiz kurucu ekibi, yurt içi ve yurt dışı pazarlarda hızlı ölçeklenebilecek iş modeli, 750 bin TL ve üzeri 2023 yılı cirosu olan girişimlere öncelik verilecek.

Ön Hızlandırma Programı teknolojik yenilik içeren çözümü ile günümüzün ve geleceğin pazarlarındaki müşterilerin ihtiyacını karşılayabilecek, teknik ve ticari doğrulama yapıp, ekibini kurup ilk faturasını kesmeyi hedefleyen girişimciler için destekler sunacak. Hızlandırma programları kapsamında ofis alanı, bire bir KWORKS uzmanı desteği, altyapı destekleri, müşteri ve yatırımcı tanıştırmaları gibi olanakların yanı sıra girişimlere gösterdikleri performansa bağlı olarak Koç Üniversitesi’nin yüzde 100 sahibi olduğu UNVEST A.Ş.’den yatırım alma imkanı da sunulacak. KWORKS’23 girişimleri ayrıca, Koç Topluluğu Şirketleri Birinci Özel Girişim Sermayesi Yatırım Fonu ile tanışma ve yatırım için değerlendirilme şansı da elde edecek. 

KWORKS'ün yeni dönem başvuruları ise buradan, 31 Ocak 2024'e kadar yapılabilecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.