Mustafa Aydın, dijital bankaların bugününü ve geleceğini Webrazzi Fintech 2023'te anlattı

BDDK Bilgi Sistemlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mustafa Aydın: "Geleneksel bankaların kendilerini dönüştürmesi için dijital bankalar çok önemli."
Mustafa Aydın, dijital bankaların bugününü ve geleceğini Webrazzi Fintech 2023'te anlattı

Türkiye'nin lider fintech konferansı Webrazzi Fintech 2023'ün sonuna gelmek üzereyiz. Gün boyunca açık bankacılık, BaaS, 2023'ün öne çıkanları, SuperApp'ler, gömülü finans, fintech ve ulaşımın geleceği, tokenizasyon gibi konuların gündemimizde olduğu konferansımızda Webrazzi'nin İçerikten Sorumlu GMY'si Ahmet Buğra Ferah ve BDDK Bilgi Sistemlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mustafa Aydın "Dijital Bankalar ve Türkiye" adlı oturumla sahnedeydi.

Son dönemde dijital bankacılık ve dijital bankalar konusunda, fintech alanında önemli gelişmelerin yaşandığı ülkemizde ciddi adımların atıldığını görüyoruz. Geleneksel fiziksel şubeler yerine çevrim içi platformlar üzerinden bankacılık hizmetleri sunan finansal kuruluşlar olarak tanımlayabileceğimiz dijital bankaları BDDK Başkan Yardımcısı Mustafa Aydın'dan dinleme fırsatı yakaladık.

Mustafa Aydın, 2 yıl önce çıkan düzenleme sonrasında birçok başvuru aldıklarını söyledi. Dijital bankaları konuşurken düzenlemenin de bunu desteklemesi gerektiğini beklediklerini sözlerine ekledi. Dijitalleşmenin en önemli noktalarından birinin uzaktan kimlik tespiti olduğunu söyleyen Aydın, bunun geleneksel bankalar için de dijital bankalar gelmeden önce bir antrenman olduğunu belirtti. İkinci önemli unsuru ise elektronik ortamda sözleşmenin yapılabiliyor olması şeklinde açıkladı. Bu ikisi ile birlikte dijital bankalara faaliyet izni verilebilir hale geldi. 

Bankacılıkta dijitalleşmenin iki temel unsuru

Mustafa Aydın, dijitalleşmenin iki temel unsurunun sağlam temellere oturtulduğunu söyledi.

"2024'te dijital bankalar odağında neler göreceğiz?" sorusuna Aydın, bugüne kadar 5 başvurudan 2'sine faaliyet izni verildiğini; bu iki şirketin ticaret sektöründen geldiğini söyledi. Diğer üç şirketten birinin kamu bankası olduğunu ve bunun şirkete kapsayıcılık sağladığını söyledi. Bir diğerinin ise fintech olduğunu; bu şirketin bankasının eksik olduğunu ve bu nedenle dijital banka lisansı konusunda avantajlı bir konumda yer aldığını vurguladı.

Mustafa Aydın, geleneksel bankaların kendilerini dönüştürmesi için de dijital bankaların çok önemli olduğunu açıkladı. 

Fintech iş birliklerini açık bankacılık olarak ifade etmeye başladıklarını; ancak dönüşümle bu kavramın Avrupa'dakinden çok daha farklı olduğunu söyledi. Bankaların ve fintech'lerin bir araya gelmesinin şart olduğunu belirten Aydın, beraber iş modeli geliştirmenin yanı sıra fintech'lerin bilgi güvenliği açısından bankalara yakın olması gerektiğinin altını çizdi. 

2024'te neler göreceğiz?

Mustafa Aydın, 2024 yılında verilecek yeni lisans ve onaylarla, önümüzdeki sene çok daha keyifli iş birliklerini göreceğimizi söyledi.

2024'te bankaların dijital dönüşüm konusunda daha fazla söz sahibi olabileceklerini açıkladı. En önemli teknolojinin son dönemde yapay zeka olduğunu söyleyen Aydın, başkalarının ürettiği yapay zekayı kullanmayı değil, kendi yapay zekalarını üretmek istediklerini sözlerine ekledi. Yapay zeka konuşulduğunda da iş birliğinin şart olduğunun görüleceğini söyledi. Mustafa Aydın, bulut bilişim alanında da adımlar atılacağını belirtti. 2024'te finans sektöründe bölgesel bir proje olabileceğini de vurguladı. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.