İdil Kesten, Fintech Platformlarının Kitle ve Medya Raporu'nun detaylarını Webrazzi Fintech 2023'te paylaştı

Gemius Ülke Müdürü İdil Kesten, Fintech Platformlarının Kitle ve Medya Raporu'nun tüm detaylarını Webrazzi Fintech 2023 sahnesinde paylaştı.
İdil Kesten, Fintech Platformlarının Kitle ve Medya Raporu'nun detaylarını Webrazzi Fintech 2023'te paylaştı

Webrazzi Fintech 2023 tüm hızıyla devam ediyor. Etkinliğimizin konuşmacıları arasında yer alan Gemius Ülke Müdürü İdil Kesten, Fintech Platformlarının Kitle ve Medya Raporu'nun tüm detaylarını Webrazzi Fintech 2023 sahnesinde paylaştı.

Fintech'in başladığı yerin bankacılık olduğunu belirten Kesten, Türkiye'de dijital kullanıma baktığımızda bankacılık tarafından herkesin olduğunu gördüğümüzü dile getirdi. Kesten, süreç içinde bankacılığın yanına ödeme sistemleri, ön ödemeli kartlar, yatırım platformları ve kripto platformlarının eklendiğini de paylaştı.

Bankacılık platformları kullanıcı analizi baktığımızda 2023 yılında 1 ayda ortalama 46 milyon kişinin bankacılık sitelerine veya uygulamalarına ziyaret gerçekleştirdiğini görüyoruz. Söz konusu kullanıcıların yüzde 53,2'sini erkekler, yüzde 46,8'ini ise kadınlar oluşturuyor.

Kullanıcıların yüzde 87'si mobil platformları tercih ederken yüzde 47'si ise web sitelerini kullanıyor. Kesten tarafından paylaşılan bilgilere göre en çok ziyaret ise Ekim ayında gerçekleşti. Yaş dağılımına bakıldığında ise bankacılık platformlarını en 25 - 45 yaş aralığındaki kişilerin kullandığını görüyoruz.

Dijital ödeme sistemlerinde ise tıpkı bankacılık platformlarında olduğu gibi en çok ziyaret Ekim ayında gerçekleşti. Ekim ayında dijital ödeme sistemlerini 11 milyon kullanıcı ziyaret etti. Bu kullanıcıların yüzde 67,4'ü Erkek, yüzde 32,6'sı ise kadın. 2023 yılında en çok kullanılan dijital ödeme platformu ise aylık ortalama 22 milyon kullanıcı ile Juzdan oldu. Juzdan'ı BonusFlaş ve Nays takip ediyor.

Ön ödemeli kartlara baktığımızda ise fazla kullanıcıya Nisan ayında ulaşıldığını görüyoruz. 2023 yılı için ortalama kullanıcı sayısı ise aylık 12,2 milyon. Kullanıcıların yüzde 76,3'ü erkekler, kalan yüzde 23,7'sini ise kadın kullanıcılar oluşturuyor. Ön ödemeli kartları en çok kullanan yaş grubu ise 12 - 24 yaş aralığındaki kullanıcılar.

Bankaya dahil olmayan yatırım uygulamaları ise giderek büyümeye devam ediyor. Yatırım uygulamaları aylık ortalama 1,3 milyon kullanıcıya ulaştı. Yıl sonunda ise yükselişine devam eden yatırım uygulamaları, Kasım ayında ortalama 2,7 milyon kullanıcıya erişti. Kullanıcıların yüzde 71,6'sı erkek, yüzde 28,4ü ise kadın. Yatırım uygulamalarını en çok kullanan kişiler ise 45 yaş ve üzerindeki kullanıcılar.

Kripto platformları ise bir önceki yıla oranla büyük bir düşüş yaşadı. 2022'de aylık ortalama 18,5 milyon kullanıcıya ulaşan kripto platformları, 2023 yılında aylık ortalama 10,4 milyon kullanıcıya düştü. Kesten, en büyük reklamverenlerin bankalar olduğunu da aktardı.

Bankaları ise sırasıyla kripto platformları, ödeme sistemleri, yatırım platformları ve ön ödemeli kartlar takip ediyor. En çok reklamlar ise dijital platformlara veriliyor. 2023 yılında reklam için en çok tercih edilen platform ise günümüzün en popüler sosyal medya uygulamaları arasında yer alan TikTok oldu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.