Kuryelerle ilgili düzenleme geliyor: Teslimat süresi sınırlaması ortadan kalkacak

Ulaştırma Bakanlığı, kuryelerle ilgili yeni bir taslak hazırladı. Taslağa göre, "30 dakikada teslimat" gibi gönderim süreleri tarihe karışacak.
Kuryelerle ilgili düzenleme geliyor: Teslimat süresi sınırlaması ortadan kalkacak

Son dönemde online sipariş platformlarının artmasıyla bu alanda ciddi bir rekabet görülmeye başlandı. Özellikle ürünleri daha hızlı teslim etme odağında yaşanan bu rekabet, motokuryelerin hakları konusunda da birçok sıkıntının ortaya çıkmasına neden oldu. Bu kapsamda Ulaştırma Bakanlığı bir düzenleme yapacak gibi görünüyor. 

"30 dakikada teslimat" iddiası ortadan kalkıyor

NTV'nin haberine göre Ulaştırma Bakanlığının kuryelerle ilgili hazırladığı taslakta, "30 dakikada teslimat" gibi gönderim süreleri ile ilgili maddeler artık tarih olacak. Yani kuryeler teslim aldıkları gönderiyi alıcısına makul bir sürede ulaştırmakla yükümlü olacak, bu noktada zaman sınırlaması ortadan kalkacak.

Motosikletler 10, otomobiller ise 20 yaşından genç olmak zorunda

Taslağın bir diğer maddesi de araç yaşları ile ilgili. Bundan böyle kurye teslimi için kaydedilecek motosikletler 10 yaşından, otomobiller ise 20 yaşından genç olmak zorunda. 

Bir diğer maddeye göre ise kuryelerin reflektif yelekleri üzerinde artık “Kurye” ibaresi bulunmak zorunda. Ayrıca yetki belgesi sahiplerinin çalıştırdıkları kuryelere koruyucu ekipman sağlaması gerekecek. 

Söz konusu taslağın ne zaman hayata geçeceği ise şimdilik belirsiz. 

Görsel Kaynak: Depositphotos

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.