Kuantum bilgisayarlara odaklanan Oxford Quantum Circuits, 100 milyon dolar yatırım aldı

Oxford Quantum Circuits girişiminin 100 milyon dolarlık B serisi yatırım turu, Japonya merkezli SBI Investment'ın liderliğinde gerçekleşti.
Kuantum bilgisayarlara odaklanan Oxford Quantum Circuits, 100 milyon dolar yatırım aldı

Süper iletken kuantum işlemcilerin geliştirilmesine odaklanan bir girişim olarak karşımıza çıkan Oxford Quantum Circuits, yatırım aldığını duyurdu. Oxford Quantum Circuits tarafından aktarılan bilgilere göre girişim, B serisi yatırım turunda 100 milyon dolar yatırım aldı.

Oxford Quantum Circuits'ün 100 milyon dolarlık B serisi yatırım turu, Japonya merkezli SBI Investment'ın liderliğinde gerçekleşti. Yatırım turuna, SBI Investment haricinde ise Oxford Science Enterprises (OSE), University of Tokyo Edge Capital (UTEC), Lansdowne Partners ve Oxford Technology & Innovations EIS Fund (OTIF) de katıldı.

Hatırlatmak gerekirse Oxford Quantum Circuits, 2022 yılının Temmuz ayında 47 milyon dolar yatırım almıştı. Alınan 100 milyon dolarlık yeni yatırım ile birlikte Oxford Quantum Circuits girişiminin bugüne kadar aldığı toplam yatırım ise 148 milyon dolara ulaştı.

Oxford Quantum Circuits tarafından aktarılan bilgilere göre alınan 100 milyon dolarlık yatırım, Ar-Ge çalışmaları ve kurumsal kullanıma hazır kuantum bilgisayar platformları geliştirilmesi için kullanılacak. 2017 yılında Ilana Wisby ve Peter Leek tarafından Birleşik Krallık'ta kurulan Oxford Quantum Circuits, kuantum bilgisayarlara odaklanıyor.

Kuantum bilgisayarlar ve işlemciler tasarlayan Oxford Quantum Circuits, aldığı yatırım ile birlikte yeni kuantum işlemcisini de tanıttı. 32 kübit (Kuantum bit) olarak tasarlanan OQC Toshiko isimli yeni kuantum işlemci, özellikle kurumsal şirketlerin kullanımı için geliştirildi. Oxford Quantum Circuits, yeni yatırım ile birlikte ilerleyen dönemde OQC Toshiko işlemcisinden daha gelişmiş işlemciler geliştirmeyi hedefliyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.