Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, Ethereum'un gelecek planlarını İstanbul'da paylaştı

Vitalik Buterin'in aktardıklarına göre; 2. katman çözümlerin güvenliği ve 2. katman çözümleri arasındaki standartizasyon geliştirilecek.
Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, Ethereum'un gelecek planlarını İstanbul'da paylaştı

Ethereum'un kurucusu Vitalik Buterin, Ethereum Foundation'ın bu yıl İstanbul'da gerçekleşen geliştirici etkinliği DevConnect'in ETHGünü'nde yaptığı konuşmada Ethereum'un gelecek planlarını paylaştı. 

Konuşmasına son 5 yıl içinde gerçekleşen değişikliklere dikkat çekerek başlayan Buterin, insanların Ethereum'u kullanma şekillerinin de değiştiğini ifade etti. Ethereum ve Bitcoin ağı arasındaki farkları aktaran Buterin, Bitcoin'in işlevselliğinin sınırlarına dikkat çekerek, Ethereum'un programlama açısından farklılıklarını öne çıkardı. 

Konuşma boyunca Ethereum'un çalışma prensiplerini detaylandıran Vitalik Buterin, geçmişten günümüze açık kaynaklı yazılımın gelişimini aktardı. 3 farklı perspektif ile Ethereum'un işlevlerini paylaşan Buterin, konuşması boyunca, konsensus ve staking prensiplerine, 2. katman çözümlerine, rollup ve validium arasındaki farklara ve ZK-Snarks'a yer verdi. 

Ethereum'un gelecek planları

Ölçeklenmek için 2. katman çözümlere duyulan ihtiyaca dikkat çeken Buterin, 2. katman çözümlerin güvenliğinin geliştirileceğini ifade etti. Buterin, 2. katman çözümleri arasındaki standartizasyonun geliştirileceğini de aktardı. Bu bağlamda farklı 2. katman çözümlerinin birbiriyle daha fazla iletişim kurması beklenmekte. Ayrıca konuşmada 2. katmanın amacının bir sonraki milyar kullanıcıya ulaşmak olduğu da belirtildi. 

Vitalik Buterin'in paylaştığı gelecek planları arasında kullanıcıların gizliliğe erişimini artırmak da yer alıyor. Bu anlamda ZK-Snarks'ın önemine bir kez daha dikkat çekildi. Paylaşılan gelecek planları kapsamında, staking'in merkeziyetsizleştirilmesi gibi adımlarla 1. katmanın güvenliğinin sürdürülmesi de gündeme getirildi. Vitalik Buterin, 1. katman ve 2. katmanın fonksiyonlarının geliştirilmesini de gelecek planları arasında yer aldığını ifade etti. 

Vitalik Buterin'in aktardıklarına göre; EVM geliştirmeleri yapılmaya devam ediyor. Ethereum'ın yeni yol haritasının ise yıl sonunda açıklanması planlanıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.