Topraksız tarım teknolojilerine odaklanan Tarlam, Founder One’dan 100 bin dolar yatırım aldı

Tarlam, topraksız tarım teknolojileri kullanarak geleneksel tarıma göre üretimi 3 kat hızlandıran ve kimyasal kullanmadan ot, sebze ve mikro yeşillikleri tüketim yerinde yetiştiren bir sistem geliştirdi. 
Topraksız tarım teknolojilerine odaklanan Tarlam, Founder One’dan 100 bin dolar yatırım aldı

Topraksız tarım teknolojilerine odaklanan Tarlam, Founder One’dan 100 bin dolar yatırım aldı. 100 bin dolarlık yatırımın 1,7 milyon dolar değerleme üzerinden gerçekleştiğini de ekleyelim.

2020 yılında Melih Dökmeci tarafından kurulan Tarlam, tarım teknolojilerine odaklanan bir girişim olarak dikkat çekiyor. Tarlam, topraksız tarım teknolojileri kullanarak geleneksel tarıma göre üretimi 3 kat hızlandıran ve kimyasal kullanmadan ot, sebze ve mikro yeşillikleri tüketim yerinde yetiştiren bir sistem geliştirmiş durumda. 

Tarlam'ın topraksız tarım teknolojisi, üretim esnasında yüzde 90 daha az su kullanılmasını sağlıyor. Şirket, bitki koruyucu ilaçların çevreye yayılmasını önleyerek doğa dostu bir yaklaşım sunuyor. Ayrıca, Tarlam'ın üretim süreci, paketleme materyallerinde plastik kullanımını azaltarak ve taşıma / depolama süreçlerinde fosil yakıtları sıfıra indirerek çevresel etkiyi minimize ediyor.

Tarlam'dan çıkan bitkiler; GMO'suz, ilaçsız ve taze olmakla birlikte yeni tarla alanlarının açılmaması, eski tarla alanlarının doğaya dönmesine de katkıda bulunuyor. Tarlam cihazları, yemek hazırlayan işletmelerin doğaya olan etkisini minimuma indirirken, doğaya karışan kimyasalları ve atıkları azaltarak çevresel sürdürülebilirliği artırıyor.

Founder One Yatırım Komitesi Üyesi ve Genel Müdürü Ali Şahin, Tarlam'a yaptıkları yatırımdan dolayı memnuniyetlerini dile getirerek şirketin daha az kaynak kullanımı ile sağlıklı üretim yaparak sürdürülebilirliğe katkı sağladığını vurguladı. Şahin, Türkiye Girişimcilik Vakfı ve Türkiye Bilişim Vakfı ile ortaklaşa kurulan Founder One çatısı altında topluma değer katan ve pozitif etki yaratan girişimlere destek vermeye devam edeceklerini belirtti.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.