Apple, işe alımda ayrımcılık suçlamalarını 25 milyon dolarlık anlaşma ile çözüyor

Apple, ABD Adalet Bakanlığı tarafından işe alımda ayrımcılık yapmakla suçlandı.
Apple, işe alımda ayrımcılık suçlamalarını 25 milyon dolarlık anlaşma ile çözüyor

Artık büyük teknoloji şirketlerinin işe alımda ayrımcılık iddialarıyla ve bu konuda hükümet denetimleriyle karşılaşabileceği bir döneme girildi. Bu bağlamda Apple, ABD Adalet Bakanlığı (DOJ) tarafından işe alımda ayrımcılık yaptığı iddialarıyla suçlandı. Bu suçlamaları çözmek amacıyla 25 milyon dolara kadar ödeme yapmayı kabul etti. 

Bu uzlaşmanın bir parçası olarak Apple, 25 milyon dolar ödemenin yanı sıra, etkilenen mağdurlara yönelik 18.25 milyon dolarlık bir geri ödeme fonu oluşturmayı ve 6.75 milyon dolarlık bir sivil ceza ödemeyi kabul etti. 

Apple, ABD Adalet Bakanlığı'nın (DOJ) soruşturması sonucunda, kalıcı iş gücü sertifikası programı (PERM) kapsamında yabancı işçi istihdamında Göç ve Vatandaşlık Yasası'nı ihlal ettiği iddia edildi. DOJ, Apple'ın PERM pozisyon başvurularını sadece posta yoluyla kabul ettiğini ve elektronik başvuruları dikkate almadığını belirledi. Bu yöntem, izinleri süresi dolmayan başvuru sahiplerinden PERM pozisyonlarına az veya hiç başvuru alınmasına neden oldu.

Apple, yasa dışı işe alım uygulamalarını kabul etti, ancak uzlaşma şartlarını reddetti. Şirket, Adalet Bakanlığı (DOJ) standartlarına kasıtlı olarak uymadığını fark ettiğinde, ele alınan endişeleri göz önüne alarak bir uzlaşmaya varıldığını belirtti. 

Uzlaşmanın bir parçası olarak DOJ, Apple'ı tüm PERM pozisyonları için daha kapsamlı bir işe alım süreci benimsemeye ve bu pozisyonları web sitesinde ilan etmeye, dijital başvuruları kabul etmeye zorluyor. DOJ, Apple'ın bu konuda zaten bazı adımlar attığını belirtiyor.

Bir taraftan DOJ, Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX şirketini de işe alımda ayrımcılık yaptığı iddiasıyla suçladı. Şirketin, sığınmacı ve mültecilere işe alım yapmayı reddettiğini öne sürdü. Ancak SpaceX, idari hakimlerin "anayasaya aykırı olarak atandığını" iddia ederek, davayı mahkemeye taşıyan hakimlerin yasa dışı bir şekilde atandığı gerekçesiyle davayı engelledi.

Hatırlatmak gerekirse, işe alımda ayrımcılık, adayların cinsiyeti, ırkı, etnik kökeni, yaşları, cinsel yönelimleri, engellilik durumları veya diğer yasa dışı nedenlerle değerlendirilmeleri veya ayrımcılığa uğramaları durumunu ifade ediyor. Bu tür davranışlar, işe alımda tarafsızlık ve eşitlik prensiplerine aykırı olduğu için hem etik hem de yasal açıdan sorunlu olabiliyor.

Buna paralel olarak yukarıda anlatılan durum, teknoloji devlerinin işe alımda ayrımcılık iddialarıyla karşılaşmasının altını çiziyor. Hükümetlerin bu tür durumlar karşısında adım atma kararlılığını yansıtıyor. Apple'ın aldığı ceza, iş dünyasında eşit fırsatlar ve tarafsız işe alım süreçlerinin önemine dair bir hatırlatma olarak dikkat çekiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.