Amazon, OpenAI ve Alphabet'e rakip olacak bir yapay zeka modeli geliştiriyor

Olympus kod adlı model, 2 trilyon parametreye sahip. Böylece söz konusu model, piyasadaki en büyük/geniş model olarak konumlanabilir. 
Amazon, OpenAI ve Alphabet'e rakip olacak bir yapay zeka modeli geliştiriyor

Amazon, OpenAI ve Alphabet'e rakip olabilecek nitelikte bir yapay zeka büyük / geniş dil modelinin (LLM) eğitilmesi için milyonlarca dolarlık yatırım yapıyor. Olympus kod adlı model, 2 trilyon parametreye sahip. Böylece söz konusu model, piyasadaki en büyük / geniş model olarak konumlanabilir. Karşılaştırmak gerekirse; GPT-4 1 trilyon parametreye sahip.

Konuya yakın kaynakların paylaştıklarına göre; ekibin başında Alexa'nın eski başkanı olan Rohit Prasad bulunuyor. Prasad, Amazon'da yapay genel zekadan (AGI) sorumlu baş bilim insanı olarak görev yapıyor. Rohit Prasad, Alexa AI üzerinde çalışan araştırmacıları ve eğitim modelleri üzerinde çalışmak üzere Amazon bilim ekibini bir araya getirdi. Böylece Prasad, şirket genelindeki yapay zeka çabalarını özel kaynaklarla birleştirdi. Rohit Prasad'ın günümüzde doğrudan CEO Andy Jassy'ye rapor verdiğini eklemekte de fayda var. 

Aslına bakarsanız Amazon, Titan gibi daha küçük modelleri eğitti. Ayrıca Anthropic ve AI21 Labs gibi yapay zeka şirketleriyle ortaklıklar kuran Amazon, Amazon Web Services kullanıcılarının bu şirketlerin hizmetlerinden faydalanmasını sağladı. 

Amazon kendi yapay zeka büyük / geniş dil modellerini geliştirmenin AWS'de daha ilgi çekici hizmetler sunmasını sağlayacağını düşünüyor. Özellikle kurumsal şirketlerin üst seviyede performans gösteren modellere erişmek istediği düşünülürse, şirketin hedeflediği amaca ulaşmak için elinden geleni yapacağını söyleyebiliriz. 

Geniş dil modelleri (LLMs), derin öğrenmenin alt kümelerinden biridir. Üretimsel yapay zeka ile kesişim noktalarına sahip olan Geniş dil modelleri, tıpkı insanlar gibi metinleri anlamak ve üretmek için tasarlanmış bir yapay zeka modeli sınıfıdır. Basitçe ifade etmek gerekirse geniş dil modeli, bir transformer yani dönüştürücü modelin çalışan haldeki daha büyük bir versiyonudur.

Nisan ayında yapılan bir kazanç çağrısında Amazon yöneticileri, şirketin LLM'lere ve üretken yapay zekaya yatırımı artırırken perakende işinde fullfilment ve nakliye yatırımlarını azaltacağını ifade etmişti. Şu an için Amazon'un yeni modelinin ne zaman yayınlanacağı henüz bilinmiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.