Instagram, mesajlardaki "görüldü" bilgisini gizlemeye izin verecek

Instagram kullanıcıları, kısa bir süre sonra mesajlarda okundu bilgisini kapatmayı tercih edebilecek.
Instagram, mesajlardaki

"Okundu" ve "görüldü" bilgileri birçok kişinin kanayan yarası olmaya devam ediyor. Artık kimse kimseden hiçbir şeyi gizleyemiyor ve bunun sonucunda "mesajımı görmüşsün, neden cevap vermedin?" soruları havada uçuşuyor. Aslında birçok platformda bu bilgiyi kapatmak mümkün olsa da Instagram'da henüz böyle bir özellik söz konusu değildi. Şimdi ise işler değişiyor. 

Yakında, Instagram kullanıcıları mesajlarda okundu bilgisi kullanma konusunda bir seçeneğe sahip olacak. Mark Zuckerberg ve Adam Mosseri, Instagram Broadcast kanallarında değişikliğin şu anda test aşamasında olduğunu duyurdu ve Mosseri, geçişin yanı sıra bu özelliğin nasıl göründüğünü gösteren bir görsel de paylaştı.

Bu ayar aynı zamanda kişilerin gizliliğini de koruyabilir, bu nedenle okundu bilgisini kapatmanın nedeni bir mesajdan kaçınmak olmayabilir.

Okundu bilgisini gizleme seçeneği uzun bir süre önce WhatsApp'ta kullanılmaya başlanmıştı ve bu seçenek etkinleştirildiğinde çift tik maviye dönmüyordu. Açık olduğunda ise birisi mesajı okuduğunda tikler maviye dönüyordu. Instagram'da okundu bilgisini devre dışı bırakma seçeneği "Gizlilik ve Güvenlik" ayarları altında mevcut olacak ve görülen mesajların kaybolduğu Vanish Mode'a ek olarak sunulacak.

Özelliğin tam olarak ne zaman aktif edileceği ise şu an belirsiz, ancak Zuckerberg ve Mosseri tarafından tanıtılmış olması bunun kısa bir süre sonra gerçekleşeceğini ortaya koyuyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.