Yenilenebilir enerji çözümleri sunan Scatec, 102 milyon dolar yatırım aldı

Yenilenebilir enerji alanında çözümler sunan Norveç merkezli bir girişim olan Scatec, 102 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu.
Yenilenebilir enerji çözümleri sunan Scatec, 102 milyon dolar yatırım aldı

Girişim ekosisteminin en önemli alanlarından biri haline gelen yenilenebilir enerji pazarı, her geçen gün büyüme devam ediyor. Yenilenebilir enerji alanında çözümler sunan Norveç merkezli bir girişim olan Scatec, 102 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu.

Scatec tarafından aktarılan bilgilere göre geçtiğimiz Temmuz ayında başlayan yatırım süreci, dün tamamlandı. Scatec Solar'ın 102 milyon dolarlık yatırımı, Climate Fund Managers'tan geldi. Odağına iklim teknolojilerini alan bir fon olarak karşımıza çıkan Climate Fund Managers, Dutch Development Bank ve Sanlam Investments tarafından destekleniyor.

Scatec'in aktardığı bilgilere göre alınan 102 milyon dolarlık yatırım, "Release by Scatec" markasının ayrı bir şirket olarak konumlandırılması için kullanılacak. Ayrı bir şirket olarak yoluna devam edecek olan Release'in hisselerinin yüzde 32'si Climate Fund Managers'ın, yüzde 68'i ise Scatec'in olacak.

2007 yılında Alf Bjorseth tarafından Oslo'da kurulan Scatec, yaklaşık 800 kişilik bir ekip tarafından yönetiliyor. Aralında Ukrayna, Brezilya ve Mısır'ın da olduğu 15 ülkede aktif olarak hizmet veren Scatec, hem hidroelektrik hem de güneş enerjisi santralleri geliştiriyor. Yoluna ayrı bir şirket olarak devam edecek olan Release ise Kamerun, Güney Afrika, Meksika ve Sudan'da santrallere sahip.

Scatec tarafından aktarılan bilgilere göre şirket, 2022 yılı içinde 9 bin 381 GWh üretim gerçekleştirdi. Scatec, yine 2022 yılı içinde 4,7 milyon ton karbondioksit salınımı gerçekleşmesine engel de oldu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.