Boston Dynamics'in robot köpeği Spot, ChatGPT sayesinde artık konuşuyor

Misafirlerine Massachusetts'teki Boston Dynamics tesisinin bazı bölümlerini gezdiren Spot, yanındakilere konuları anlatırken alaycı bir rehber gibi davranıyor.
Boston Dynamics'in robot köpeği Spot, ChatGPT sayesinde artık konuşuyor

Şu an yaşı 60'ı biraz geçmiş birçok kişi, 1962 yılında yayınlanmaya başlayan Jetgiller dizisinde temizlik robotu Rosie'yi hatırlar. Rosie, ailenin ev işlerini üstlenen sadık bir yardımcı olarak karşımıza çıkıyordu. Çizgi dizisindeki karakter, her gün ailenin evini temizlerken, aile üyelerine rehberlik yapma, ev hakkında bilgi verme ve hatta zaman zaman mizahi yorumlarda bulunma konusunda yetenekliydi.

Benzer şekilde, Boston Dynamics tarafından yayınlanan video Spot'un tur rehberliği yapma yeteneğini kazandığını bizlere gösteriyor. Rosie gibi Spot da farklı kişilikleri benimseyebilme yeteneğine sahip. Misafirlerine Massachusetts'teki Boston Dynamics tesisinin bazı bölümlerini gezdiren Spot, yanındakilere konuları anlatırken alaycı bir rehber gibi davranıyor.

Boston Dynamics'in Baş Yazılım Mühendisi Matt Klingensmith, Spot'a her ziyaret edeceği odanın adını ve odanın amacını açıklayan bir senaryo verildiğini anlatıyor. Spot da dahili kameraları aracılığıyla görüntüler yakalayarak, bu verileri daha ayrıntılı konuşma yanıtları üretebilmek için bir "görsel soru-cevap modeli" ile işliyor.

Ancak bu yeni yeteneklere rağmen, Spot gibi yapay zeka destekli robotlar hala bazı sınırlamalarla karşı karşıya. Ara sıra bazı şeyleri uydurma eğiliminde olabiliyorlar ve internet bağlantısına bağımlılar. Bu nedenle, söz konusu teknolojinin hala gelişim aşamasında olduğunu ve insan tur rehberlerinin şu an için işlerinden endişelenmelerine gerek olmadığını belirtmek gerekiyor.

Klingensmith, gelecekte bu tür teknolojilerin, robotların eylemleri anlama yeteneği ile yeni uygulamalar için kapıları açabileceğini sözlerine ekliyor. Yani robotik teknolojiler, henüz hayal etmediğimiz birçok uygulama için potansiyel sunuyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.