Apple, yapay zeka için 2 yıl içinde 5 milyar dolar harcama yapabilir

Apple, yapay zeka alanında diğer teknoloji şirketleriyle rekabet edebilmek için 2 yıl içinde 5 milyar dolar harcama yapabilir.
Apple, yapay zeka için 2 yıl içinde 5 milyar dolar harcama yapabilir

Apple, yapay zeka alanında diğer teknoloji şirketleriyle rekabet edebilmek için yapay zeka sunucularına 2 yıl içinde 5 milyar doların üzerinde yatırım yapması gerekebilir.

Ming-Chi Kuo isimli TF Securities analistinin raporuna göre, başlangıçta Apple'ın yapay zeka projelerine yılda yaklaşık 1 milyar dolarlık bir bütçe ayıracağı açıklanmıştı. Ancak Kuo, gerçek harcamanın bu tahminin çok üzerinde olabileceğini öne sürüyor.

Kuo'nun yaptığı araştırma, Apple'ın 2023 yılında 2 bin ila 3 bin arasında yapay zeka sunucusu satın almayı planladığını ve muhtemelen 2024 yılında 18 ila 20 bin sunucu satın almayı düşündüğünü gösteriyor. Bu rakamlar, bu yıllarda dünya genelinde satılan yapay zeka sunucularının sırasıyla yüzde 1.3'ünü ve yüzde 5'ini temsil ediyor. 

Kuo, Apple'ın Nvidia'nın HGX H100 8-GPU sunucularını kullanmayı tercih edeceğini tahmin ediyor. Bu sunucuların maliyeti yaklaşık olarak 250 bin dolar. Bu da sadece 2023 yılında yaklaşık 620 milyon dolar ve 2024 yılında sadece yapay zeka sunucuları için 4.75 milyar dolarlık bir harcama anlamına geliyor. Yani toplamda yaklaşık 2 yıl içinde 5.37 milyar dolarlık bir harcama yapılması olası gibi duruyor.

2023'teki düşük harcamayı ise Nvidia yapay zeka yongalarının kıt olmasına ve Apple'ın siparişlerini diğer büyük müşterilere göre daha sonra vermesine bağlamak mümkün.

Bu harcama miktarı önemli gibi görünebilir. Ancak Kuo, Apple'ın diğer büyük teknoloji şirketlerinin gerisinde olduğunu öne sürüyor. Örneğin, Meta'nın 2024 yılında yaklaşık olarak 40 bin yapay zeka sunucusu ünitesi satın almayı planladığı iddia ediliyor. Bu konuda neler olacağını ise ilerleyen dönemde göreceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.