SPONSORLU

Pan-Avrupa Sağlık Platformu Sınır Ötesi Pazarı Hedefliyor

Amazon'dan Netflix'e kadar pek çok hizmet küreselleşirken, sağlık hizmetleri ulusal sınırların ötesine taşınamadı. AIP Clinic, AB çapında ve ötesinde tıbbi hizmetler sağlayabilen büyük ölçekli uluslararası dijital hastane olarak hizmet veriyor.
Pan-Avrupa Sağlık Platformu Sınır Ötesi Pazarı Hedefliyor

Küreselleşme ve birbirine bağlılık çağında, etkili sınır ötesi sağlık çözümlerine duyulan ihtiyaç her zamankinden daha acil hale geldi. AIP Clinic, dermatolojik sorunları uzaktan tedavi eden ve herhangi bir Avrupa vatandaşının erişebileceği bir Pan-Avrupa dijital hastanesi oluşturmayı hedefliyor. AIP Clinic tarafından sunulan dermatoloji tedavisi uçtan uca olup hem teşhis hem de tedavileri kapsıyor. Sınır ötesi sağlık hizmetlerinde hasta haklarına ilişkin AB direktifi, tüm vatandaşlara başka bir üye ülkede sağlık hizmeti alma hakkı vermekte. Direktif, reçetelerin karşılıklı olarak tanınmasını kolaylaştırarak kliniklere e-reçeteler aracılığıyla erişilebilen kapsamlı tedavi planları düzenleme olanağı veriyor.  

Dijital sağlık hizmetleri, tıbbi hizmetlerin ulusal sınırlar ötesinde sunulma biçiminde devrim yaratmayı vaat eden bir umut ışığı olarak ortaya çıkmıştır. Bu vizyon, coğrafi sınırlamaları aşmayı ve yeni bir sağlık hizmetleri iş birliği çağını teşvik ederek Avrupa vatandaşlarının nerede olurlarsa olsunlar mümkün olan en iyi bakımı almalarını sağlamayı amaçlıyor.

Dermatoloji teşhisinde on kat verimlilik 

AIP Clinic, bir yapay zeka geliştirme şirketinin ürünü. Şirketin kurucu ortağı Máté Balazs Kovács, "Yapay zeka geliştirme sürecinde, yapay zeka etrafında oluşturulmuş modern bir dijital altyapının, yapay zeka modülünün kendisinden daha değerli olduğunu fark ettik." diyor. Şirket, Avrupa'da halihazırda faaliyette olan uçtan uca yapay zeka çözümleriyle kapsamlı bir dijital sağlık altyapısı geliştirmeye başladı.

Şirketin en iyi bilinen ve en çok kullanılan ürünü, 30 binden fazla hastayı tedavi eden yapay zeka koordineli bir dijital dermatoloji hastanesi olan AIP Derm'dir. 

AIP Derm, dijital hastanenin online platformuna gönderilen bir kullanıcıya dayalı olarak profesyonel bir dermatolojik teşhis ve tedavi sağlayabiliyor. Yapay zeka modülü bir ön tanı sağlıyor ve idari görevleri yerine getirerek, sadece tanıyı doğrulayan ve tedavi tesisleri sağlayan tıp uzmanları için işlem sürelerini önemli ölçüde azaltıyor.

AIP Derm'in sisteminin arkasındaki yapay zeka teknolojisi yaklaşık 2,5 milyon görüntü üzerinde eğitildi ve şu anda 700'den fazla cilt rahatsızlığını tanıyor ve başarıyla teşhis ediyor. Şirketin ikinci kurucu ortağı István Fazekas'a göre, "Mevcut veriler, dermatolojik sorunların %72'sinin AIP Derm aracılığıyla tamamen tedavi edilebileceğini ve böylece maliyetli ve yavaş yüz yüze bakımın azaltılabileceğini kanıtlıyor. Bu da kalan %28'lik kısım için kapasite yaratarak yüz yüze bakım gerektiren acil dermatoloji vakalarının zamanında tedavi edilmesini sağlıyor."

Sistem birçok tıbbi görevi kolaylaştırıp otomatikleştirdiğinden, doktorların verimliliği on kat artıyor. Önceden dermatologlar saatte 4 vakayı inceleme kapasitesine sahipti. Bu kapasite şimdi saatte 40 vakaya çıktı ve AIP Derm'i mevcut küresel doktor açığına yanıt olarak büyük bir yardımcı haline getirdi. AIP Clinic'in her zaman açık, randevu gerektirmeyen çözümünün sosyal açıdan da önemli bir anlamı var. AIP Clinic, zaman veya yer kısıtlamaları nedeniyle sağlık hizmetlerine erişimi engellenen bireyler için kolay erişilebilir çözümler sunuyor.

İddialı bir sosyal misyon

AIP Clinic, piyasa fiyatının altında bir rakam olan 25 euro karşılığında 24 saat içinde sonuç garantili tam dermatolojik bakım sunuyor. Bu sayede kırsal kesimde yaşayan ya da daha önce bir dermatoloğa gitmeye maddi gücü yetmeyen kişiler ihtiyaç duydukları bakımı alabiliyor. Şirket bunun rekabeti teşvik edeceğine ve bunun da AB genelinde vatandaşlar için giderek artan bir endişe kaynağı olan sağlık hizmetleri maliyetini düşürebileceğine inanıyor. Sağlık hizmetlerinde maliyetlerin verimli bir şekilde azaltılması, hem idari prosedürlerin kolaylaştırılmasını hem de reaktif hasta bakımı yerine önleyici bakıma öncelik verilmesini sağlıyor. Şirket bu faktörleri ele alarak daha uygun fiyatlı ve sürdürülebilir bir sağlık sisteminin önünü açmayı hedefliyor.

AB, üye devletlerin sınırları arasında insanların, malların ve hizmetlerin serbest dolaşımına ve vatandaşlarının sağlık hizmetlerine sınırsız erişimine dayanıyor. Sistemin uygulanabilirliği genellikle dil engelleriyle sınırlı. "Semptomlarını açıklayamadığı için İspanyol dermatoloji kliniğinde acı çeken bir İngiliz mühendis gördüm. AIP Clinic ile her "gurbetçi" kendi dilinde bir dermatoloğa gidebilir." diye vurguluyor Máté Balazs Kovács.

Sağlam bir yapay zeka çözümü geliştirmenin ve dijital sağlık alanını yeniliklerle iyileştirmenin yanı sıra, AIP Clinic daha büyük bir sosyal misyona hizmet ediyor. Bu misyon ise sağlık hizmetlerine erişim gibi hassas bir konuyu ele alıyor. Şirket, evsiz insanlara ücretsiz teledermatoloji hizmetleri sunmak için Macar Malta Hayır Kurumu ile birlikte çalışıyor ve yoksul ve izole Roman topluluklarına ücretsiz dijital sağlık hizmetleri sunmak için Igazgyöngy Vakfı ile iş birliği yapıyor. 

Şirketin kurucuları, doktorların dünya çapında tıbbi olarak yetersiz hizmet alan bölgelere hizmet vermek üzere uzmanlıklarını aktarmak için ortaklar arıyor. Şirket bunu kolaylaştırmak için uluslararası bir yardım programı başlatmayı hedefliyor.

Krizlerden doğan fikirlerin gücü

Oldukça yeni bir girişim olmasına rağmen - şirket Ocak 2021'de kuruldu - AIP Labs, yapay zeka, iş yönetimi, iletişim alanlarında tecrübeli bir ekibe sahip. Şirketin kurucu ortakları, 2020 yılının başındaki belirsiz ve sorunlu küresel ortamı göz önünde bulundurarak şirketi kurmak için ilham aldılar.

Covid-19'un neden olduğu küresel sağlık hizmeti acil durumuna tanık olan iş ortakları, sağlık hizmeti zorluklarını çözmek için dijital bir sağlık sektörü işi kurma ihtiyacını belirlediler. Fazekas ve Kovács, ilgilerini çeken yenilikçi bir ABD-Kanada ortak yapay zeka geliştirme girişimiyle karşılaştı ve bu girişim, iş fikirlerini hayata geçirmek için gerekli bir katalizör oldu. İki iş ortağı Kuzey Amerikalı girişimi satın alarak kısa süre sonra AIP Labs'ı kurdu.

Teknolojideki zorlukların ötesine geçmek

Pandemi sonrası küresel ortamın gerçekleri, mevcut sağlık çözümlerini yenilemek için teknolojiye duyulan ihtiyacı artırdı. Yapay zeka destekli çözümlerin gücünü dünya çapında sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesine yönelik kamuoyu tartışmalarında ön plana çıkarmak, milyarlarca insanın yaşam kalitesini ve sağlığını iyileştirmenin yeni yollarını keşfetmenin kapısını açıyor.

AIP Clinic'in kurucu ortakları ortak bir düşünceyi paylaşıyor: Dijital teknolojiler, dünya çapında sağlık hizmeti sağlayıcılarının karşılaştığı sorunları tek başına çözemez. Sistemler, acilen ele alınması gereken çok sayıda sorunla karşı karşıyadır: personel eksikliği, sağlık çalışanları arasında tükenmişlik, birlikte çalışabilme eksiklikler ve bakıma erişimdeki eşitsizlikler. Yenilikler, dünya çapında sağlık hizmetlerinde mevcut sorunların ele alınmasında hayati önem taşımaya devam edecek. Geleceğe bakarken, küresel ölçekteki sağlık hizmetleri paydaşları, zaman ve insan kaynakları kısıtlamaları ile şekillenen, sürekli gelişen, hızlı tempolu küresel bir ortamda hem sağlık çalışanlarının hem de hastaların taleplerini karşılamak amacıyla iletişim ve iş birliğini geliştirmeye odaklanılması gerekiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.