Apple, 1 milyar dolarlık patent davasında Caltech ile anlaşmaya vardı

Caltech, çarşamba günü yaptığı başvuruda milyar dolarlık davayı önyargılı olarak reddedeceğini, yani davanın yeniden açılamayacağını söyledi.
Apple, 1 milyar dolarlık patent davasında Caltech ile anlaşmaya vardı

Apple ve Broadcom, 2016 yılında başlayan bir patent davasını sona erdirmek üzere California Institute of Technology ile anlaşmaya vardı. Caltech'in davası, Broadcom tarafından üretilen ve Apple tarafından kullanılan Wi-Fi çiplerinin patentli teknolojisini ihlal ettiği suçlamalarına odaklanıyordu.

Caltech davayı 2016 yılında açmış ve Apple'ın tüm ürünlerinin patentlerini ihlal ettiğini belirtmişti. Bu ürünlere iPhone, iPad, Mac, iMac, Apple Watch, Apple TV, HomePod ve hatta üretimi durdurulan AirPort yönlendiriciler dahildi ve söz konusu patentler Wi-Fi performansı ve hızın ısı, güç ve çip boyutu gibi faktörlerle dengelenmesi ile ilgiliydi.

Söz konusu dava 2020'nin başında görüldü, jüri Apple ve Broadcom'un patentleri ihlal ettiğine karar verdi. Bunun ardından Apple ve Broadcom'un Caltech'e toplamda 1,1 milyar dolar ödemesine karar verildi. Bu noktada Apple'ın 837,8 milyon dolar, Broadcom'un ise 270,2 milyon dolar ödeyeceği belirtildi. Apple ise kararı temyize götürdü. Haziran 2023'te miktarı değerlendirmek üzere yeni bir duruşma yapılmasına karar verilse de bu duruşma başlamadan bir ay önce süresiz olarak ertelendi.

İlk olarak Reuters'ın bildirdiğine göre Caltech, çarşamba günü yaptığı başvuruda milyar dolarlık davayı önyargılı olarak reddedeceğini, yani davanın yeniden açılamayacağını söyledi. Bu ne demek, şirketler kendi aralarında anlaştı ve Caltech bir daha bu noktada gelecekte dahi dava açma hakkına sahip olmayacak.

Aslında her iki taraf da ağustos ayında mahkemeye, ek ayrıntılar açıklamadan "potansiyel bir anlaşmaya" vardıklarını söylemişti. İşte bu potansiyel şu anda gerçeğe dönmüş oldu. Anlaşmanın detayları ise paylaşılmadı ve şirketler bu konuda bir yorum yapmadı. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.