Savunma odaklı otonom tekne üreticisi Saronic, 55 milyon dolar yatırım aldı

Saronic, A serisi yatırım turunda Caffeinated Capital liderliğinde 55 milyon dolar yatırım aldı.
Savunma odaklı otonom tekne üreticisi Saronic, 55 milyon dolar yatırım aldı

Savunma amaçlı otonom tekneler inşa eden Saronic, A serisi yatırım turunda Caffeinated Capital liderliğinde 55 milyon dolar yatırım aldı. Yatırım turuna 8VC, Andreessen Horowitz, Lightspeed Venture Partners, Point72 Ventures, Silent Ventures, Overmatch Ventures, Ensemble VC, Cubit Capital ve ABD İnovatif Teknoloji Fonu katılım gösterdi. Saronic'in şimdiye kadar 70 milyon dolar yatırım aldığını hatırlatmakta fayda var. 

Eski Deniz Piyadesi Dino Mavrookas'ın geçen yıl hayata geçirdiği şirket, Donanmaya ve ABD'ye bağlı savunma alanındaki müşterilere otonom su üstü tekneleri inşa etmeyi hedefliyor. 

Görevlere özel gemiler inşa eden Saronic, günümüzde 6 metrelik Spyglass ve 13 metrelik Cutlass adlı iki teknenin prototipini geliştirmekte. Bu gemiler, uzaktan güncellenebilir yazılıma sahip ve iletişimin kesildiği bölgelerde bile birbirinden farklı yükler taşıyabiliyor. Saronic operasyonunu 45 kişilik bir ekiple yürüyor. 

Dino Mavrookas'ın aktardıklarına göre, Saronic, ABD Donanması'nın denizcilik hizmet koluyla 2 Ar-Ge anlaşması imzaladı. Dino Mavrookas, Saronic'in rakip şirketlerden farkını anlatırken, rakipleri teknoloji şirketi olmaya çalışan tekne üreticileri olarak tanımlıyor. Dino Mavrookas'a göre Saronic ise otonom gemiler aracılığıyla farklı yetenekler sunan bir teknoloji şirketi. 

Şimdiye kadar savunma endüstrisine mesafeli duran VC'ler, geçtiğimiz yıldan bu yana savunma odaklı teknoloji girişimlerine önemli yatırımlarda bulundu. ABD merkezli savunma teknolojileri, 53 anlaşma kapsamında toplamda 2.1 milyar dolar yatırım aldı. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.