Meta'dan geliştiricilerin yapay zeka sohbet robotları oluşturması için yeni araç: AI Studio

Meta, geliştiricilerin yapay zeka sohbet robotları oluşturmasına imkan sağlayan bir platform olan AI Studio'yu tanıttı.
Meta'dan geliştiricilerin yapay zeka sohbet robotları oluşturması için yeni araç: AI Studio

Meta, şirketin çeşitli mesajlaşma hizmetleri için yapay zeka sohbet robotları oluşturmasına olanak tanıyan bir platform olan AI Studio'yu tanıttı. Şirketin paylaşımına göre geliştiriciler, önümüzdeki haftalarda Messenger'dan başlayıp WhatsApp'a kadar uzanacak API'larla Meta'nın mesajlaşma hizmetleri için üçüncü taraf yapay zekalar oluşturabilecekler.

Meta CEO'su Mark Zuckerberg, Meta'nın öngördüğü kullanım alanlarının öncelikle e-ticaret ve müşteri desteği olduğunu açıkladı. AI Studio, başlangıçta alfa sürümünde sunulacak ve Meta önümüzdeki yıldan itibaren araç setini daha da ölçeklendirecek.

Meta, işletmelerin de markalarının değerlerini yansıtan ve müşteri hizmetleri deneyimlerini iyileştiren yapay zekalar oluşturabileceklerini söyledi. Şirket, küçük işletmelerden büyük markalara kadar herkesin bu ürünü kullanabileceğini; bu sayede kendi uygulamaları üzerinden müşteri etkileşimini artırabileceklerini ifade etti. 

AI Studio'nun piyasaya sürülmesine eşlik etmek için Meta, önümüzdeki yıl piyasaya sürülecek ve "herkesin kendi yapay zekasını yaratmayı denemesine olanak tanıyacak" bir sanal alan aracı geliştirdiğini de açıkladı. 

Meta, daha önce de 2016 yılında Facebook'un iş odaklı mesajlaşma sohbet robotları için ilk kez bir Messenger geliştirici kiti başlatmıştı. Ancak şirket, AI Studio ile oluşturulan sohbet robotların geçmişteki kurallara dayalı, katı robotları gibi olmadığını vaat ediyor. Meta'nın kendi Llama 2'si gibi büyük dil modelleriyle güçlendirilen bu botların, yanıtlarında daha yetenekli ve dinamik olduğu iddia ediliyor.

Tüm vaatlere rağmen, AI Studio ile oluşturulan yapay zeka sohbet robotlarının nasıl olacağını ise ilerleyen dönemde göreceğiz. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.