Şirketlerde stratejik bakış açısı yaratma yolları New HR Summit 2023'te konuşuldu

New HR Summit 2023, "Liderin Haritası: Stratejik Bakış" başlıklı oturum ile sona erdi.
Şirketlerde stratejik bakış açısı yaratma yolları New HR Summit 2023'te konuşuldu

Liderin Haritası: Stratejik Bakış başlıklı oturum Crenvo İK Kurucu ve CEO'su Pınar Kutsal moderatörlüğünde Yıldız Holding İnsan ve İş Destek Başkanı Bahattin AydınAkenerji&Akkök Holding CHRO'su Duygu Erzurumlu Cengiz ve Doğan Holding İnsan Kaynaklarından Sorumlu Başkan Yardımcısı Şebnem Bezmen katılımıyla gerçekleşti.

New HR Summit 2023 etkinliğinin son oturumu Pınar Kutsal'ın etkinlikte anlatılan konuları özetlemesiyle başladı. Kutsal, özellikle Covid-19 pandemisinden sonra İK süreçlerinde karar alırken stratejik bakış açısı yaratmanın öneminin altını çizdi. Bununla başa çıkmak için nasıl bir stratejik bakış açısı benimsediklerini sordu. 

Duygu Erzurumlu Cengiz, krizlerin fırsatlar yarattığını söyledi. İK'nın önemini vurgulayan ve stratejik bir fonksiyon olarak işin merkezinde yer aldığını belirten Cengiz, çalışanların dinlenmesi ve geleceğin onlara inşa ettirilmesi gerektiğini vurguladı. Yıllık geri bildirim görüşmelerinin yanı sıra İK'nın şirket stratejisinin konuşulduğu masada oranın en önemli üyesi olması gerektiğini söyledi.

Cesur adımlarla kültürün oluşturulması gerektiğinin de altını çizdi. Ayrıca Z jenerasyonu için yeni doğru yaratmanın yanı sıra esnek çalışma saatleri gibi ara çözümlerle çalışanların ihtiyaçlarına odaklanmanın önemine değindi. Duygu Erzurumlu Cengiz, insan odaklı kararlar almanın ve çalışanların ne kadar önemli olduğunu anlamanın vurguladığı bir perspektif sundu.

Şebnem Bezmen, tek başına stratejik düşünmenin yeterli olmadığını kaydetti. Ürün ve hizmet sunumunda başarının elde edilmesi için gereken faktörlerin zaman içinde değiştiğini ve artık farklı özelliklerin önem kazandığını ifade etti. Başka bir deyişle, eski başarı formüllerinin artık geçerli olmadığını ve yeni dönemde farklı stratejilere ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Bu dönemde dürüstlük ve şeffaflığın, iş yapış tarzlarımızı yansıtması gerektiğini savundu. Ancak strateji ve bu değerlerin etkisinin aynı anda belirgin hale gelmeyebileceğini; bunun zaman alabileceğini kaydetti. Bezmen, çalışanlar ve şirket arasında karşılıklı sorumluluk taşımak gerektiğini belirtti. İş yapış tarzlarımızda ekstra adımlar atılması gerektiğini söyledi. Aynı zamanda, hızlı strateji sahiplenmesi gereken bir dönemde olduğumuzu, özellikle çoklu krizlerde bu daha belirgin hale geldiğini bu noktada kültür ve değerlerin başarıya paralel olarak önem taşıdığını ifade etti. 

Bahattin Aydın da insan kaynaklarında stratejik düşünmenin liderlikte önemli olduğunu söyledi. İnsan faktörünün giderek daha fazla önem kazandığını ancak, gelecekte bu faktörün ne kadar kritik olduğunun daha da anlaşılacağını söyledi.

Önümüzdeki dönemde, şirketlerde yüzde 20'si sona eren ve yüzde 20'si yeni ortaya çıkan meslekler olacağını kaydetti. Bu bağlamda, İK yöneticileri önemli bir rol üstleneceklerini ve yöneticilerin insanı stratejik bir ortak olarak görmesi gerektiğini kaydetti. İnsan kaynakları profesyonellerinin bugünkü işleri sadece bugün değil, gelecekteki işleri de düşünerek yönetmek önemli olduğunu ifade etti.

Şirketin nereye gittiğini bilmek, işin içeriğini anlamak ve bu dönüşümü başarıyla yönetmenin kritik olduğunu söyledi. Unutulmaması gereken noktanın şirketin geleceğine odaklanmak olduğunu söyledi. Şirketi nasıl daha değerli hale geleceğini anlamak için net ve anlaşılır bir bakış açısına sahip olunması gerektiğini söyledi.

Duygu Erzurumlu Cengiz, alınan kararların insan odaklı olması gerektiğini vurguladı. Samimiyet ve cesaretin altını çizerek çalışanların yeni şeyleri denemekten kaçmaması gerektiğini söyledi.

Şebnem Bezmen, başarılı olmanın en önemli yolunun sürekli öğrenmek olduğunu söyledi. Bunu etkili bir şekilde yerine getirmek için, işe kalbinizi koyarak çalışmak gerektiğini ifade etti ve ekledi: "Aksi takdirde yaptığınız iş, sadece rutin bir görev haline gelir."

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.