iPhone 15 ve iPhone 15 Plus'ın teknik detayları ve fiyatı açıklandı

iPhone 15 ailesindeki en büyük değişiklik bağlantı noktasında yaşandı. Apple, iPhone 15 ailesi ile birlikte USB-C'ye geçiş yaptı.
iPhone 15 ve iPhone 15 Plus'ın teknik detayları ve fiyatı açıklandı

Apple'ın bugün gerçekleşen Wonderlust etkinliğinin yıldızı iPhone 15 ailesi oldu. iPhone 15 6,1 inç, iPhone 15 Plus modeli ise 6,7 inç büyüklüğünde ekranlar ile kullanıcılara sunulacak.

iPhone 15 ailesinin tasarım anlamında iPhone 14 modellerinden çok da farklı olmaması bekleniyordu. Ancak modeller, Dynamic Island özelliğiyle öne çıkıyor. Dynamic Island ekran üzerinde akışkan bir şekilde hareket ediyor. Kullanıcılar, haritalar, müzik gibi özellikleri Dynamic Island üzerinden kullanabiliyor. Aynı şekilde iPhone 15 ve iPhone 15 Plus modellerinde uçak bilgileri ve teslimat bilgileri gibi detaylara Dynamic Island üzerinden erişilmesi sağlanıyor. 

Cihazın Super Retina XDR ekranı Dolby Vision desteğine sahip. Maksimum piksel parlaklığı HDR’da 1600 nite ulaşıyor. Böylece HDR fotoğraflar ve videolar daha iyi görünüyor. Ayrıca ekran, açık alanda 2000 nit parlaklığıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Son olarak ekranın, üzerindeki seramik kalkan ile suya ve toza dayanıklılık sağladığını da belirtelim. 

iPhone 15 ailesindeki en büyük değişiklik ise bağlantı noktasında yaşandı. Apple'ın iPhone'larda Type-C'ye geçeceğini doğruladığını geçtiğimiz yılın Ekim ayında sizlere aktarmıştık. Uzun yıllardır Lightning bağlantı noktasını kullanan Apple, iPhone 15 ailesi ile birlikte USB-C'ye geçecek. Lightning'ten USB-C'ye geçişin ana nedeni ise Avrupa Birliği tarafından değiştirilen regülasyon. Kullanıcılara USB-C üzerinden şarj etme, veri aktarımı ses ve video dosyalarına erişim gibi pek çok fonksiyon sunulmakta. 

iPhone 15 ve 15 Plus modellerinde ise geçtiğimiz yıl karşımıza çıkan A16 Bionic çip kullanılacak. A16 Bionic çipin sağladığı özellikler, cihazın fotoğraf kalitesinde de kendisini gösteriyor. Cihaz, 2 kat Telefoto özellikli 48 megapiksel ana kamerası, Computational fotoğraf özellikleri ve yüksek çözünürlüklü 24 megapiksel görselleri ile öne çıkmakta. Yeni 2 kat Telefoto seçeneği, kullanıcılara sanki üçüncü bir kamera da varmış gibi toplamda üç ayrı optik zoom seviyesi sunuyor. 

iPhone 15 serisinde yeni nesil portreler özelliği de tanıtıldı. Ayrıntılarla dolu ve loş ışıkta yüksek performans gösteren portreler çekmek şimdi daha da kolay. 

Bunlara ek olarak Yol Yardımı Desteği ile kullanıcılar telefon şebekesi dışındayken araçlarıyla ilgili bir sorun yaşadıklarında uydu üzerinden AAA hizmetine bağlanabiliyor. 

iPhone 15 ve iPhone 15 Plus modelleri pembe, sarı, yeşil, mavi ve siyah renkleriyle kullanıcıların ilgisine sunulacak. Tüm gün şarj ömrüne sahip iPhone 15 ve iPhone 15 Plus, sırasıyla 799 ve 899 dolar fiyat etiketiyle kullanıcılarla buluşacak. iPhone 15 ve iPhone 15 Plus, Türkiye'deki kullanıcılara sırasıyla 49.999 TL ve 56.999 TL fiyatları ile sunulacak. iPhone 15 ve iPhone 15 Plus, 29 Eylül'de satışa sunulacak. 

İş Bankası Katkılarıyla
Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.