Google.org'dan yapay zeka araştırmalarına odaklanan kuruluşlar için 20 milyon dolarlık fon

Google, Digital Futures Project kapsamında dünyanın dört bir yanındaki düşünce kuruluşları ve akademik kurumlara 20 milyon dolarlık hibe sunacağını açıkladı.
Google.org'dan yapay zeka araştırmalarına odaklanan kuruluşlar için 20 milyon dolarlık fon

Google ve Google.org, paylaştıkları bir blog gönderisiyle sorumluluk sahibi yapay zeka geliştirilmesini desteklemek için yeni projeleri Digital Futures Project'i duyurdu. Şirket ayrıca, Digital Futures Project kapsamında dünyanın dört bir yanındaki düşünce kuruluşları ve akademik kurumlara 20 milyon dolarlık hibe sunacağını açıkladı. Google, bu fon ile yapay zeka teknolojileri konusunda diyalog ve sorgulamayı kolaylaştırmayı amaçlıyor. 

Digital Futures Project ile Google, araştırmacıları desteklerken, toplantılar düzenleyecek ve kamuyu ilgilendiren ilkesel çözümleri tartışmaya açacak. Şirket böylece sorumluluk sahibi yapay zeka geliştirmeyi teşvik edeceğini düşünmekte. 

Gönderide paylaşılan bilgilere göre, Google, adil olma, ön yargı, yanlış bilgilendirme, güvenlik ve geleceğin iş modelleri konusunda kurum dışındaki kuruluşlarla müşterek çalışma ortamı inşa ederek bu konulara çözüm üretmeyi hedefliyor. 

Bu bağlamda Google, söz konusu güvenlik olduğunda, yapay zekanın küresel güvenliği nasıl etkileyeceği veya kurumların ve işletmelerin güvenliğini artırmak için nasıl kullanılabileceğini araştıran bağımsız düşünce kuruluşlarına fon sağlayacak. 

Aynı şekilde yapay zekanın işgücünü nasıl etkileyeceği ve işgücünü, geleceğin yapay zeka işlerine nasıl geçirebileceğimizi araştıran kuruluşlar da fondan yararlanabilecek. Google'ın destek olacağı kurumların, hükümetlerin üretkenliği ve ekonomik büyümeyi artırmak için yapay zekayı nasıl kullanabileceği konusunu da araştırması bekleniyor. 

Daha şimdiden pek çok kuruluş, bahsi geçen fondan yararlanmaya başladı. Bu kurumlar arasında, Aspen Institute, Brookings Institution, Carnegie Endowment for International Peace, Center for a New American Security, Center for Strategic and International Studies, Institute for Security and Technology, Leadership Conference Education Fund, MIT Work of the Future, R Street Institute ve SeedAI yer alıyor. 

Bu arada 13 Eylül'de ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Chuck Schumer'in ev sahipliğinde bazı teknoloji devlerinin CEO'ları, Washington, D.C.'de bir "Yapay Zeka Forumu" için bir araya gelecek. Etkinliğe katılacak CEO'lar arasında Alphabet ve Google'ın CEO'su Sundar Pichai, Google'ın eski CEO'su Eric Schmidt, Meta'nın CEO'su Mark Zuckerberg, Tesla'nın CEO'su Elon Musk, Microsoft'un CEO'su Satya Nadella ve kurucu-ortağı Bill Gates, Nvidia'nun CEO'su Jensen Huang, OpenAI'ın CEO'su Sam Altman bulunuyor. Bununla beraber sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin de foruma katılması bekleniyor.  Bu anlamda Google'ın bu forum öncesinde Digital Futures Project'i duyurmayı tercih ettiğini söyleyebiliriz. 

Senatör Schumer'in ofisinden yapılan açıklamaya göre, etkinliğin amacı yapay zeka politikasını tartışmak. Sonbahar boyunca bu tür dokuz toplantı gerçekleştirilmesi planlanıyor. Yine de bu ilk etkinliğin ardından gerçekleşecek etkinliklerin aynı konuk listesine sahip olup olmayacağı şimdilik bilinmiyor. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.