Rekabet Kurumu, Sahibinden'e 40 milyon TL ceza verdi

Rekabet Kurumu hakim durumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret AŞ’ye 40,1 milyon TL idari para cezası verdi.
Rekabet Kurumu, Sahibinden'e 40 milyon TL ceza verdi

Rekabet Kurumu Sahibinden platformuyla ilgili soruşturmanın tamamlandığını açıkladı. Tamamlanan soruşturma sonucunda şirkete para cezası uygulanmasına karar verildiği belirtildi. Rekabet Kurumu hakim durumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret AŞ’ye 40,1 milyon TL idari para cezası verdi.

Rekabet Kurumu’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Sahibinden Bilgi Teknolojileri Pazarlama ve Ticaret AŞ hakkında emlak ve vasıta satış/kiralama platform hizmetleri bakımından veri taşınabilirliğinin engellenmesi ve diğer yollarla 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespitine ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı.

SAHİBİNDEN’in kurumsal üyelerinin veri taşımalarını engellemek suretiyle birden fazla platform kullanmalarını zorlaştırdığına, bu yolla ve sözleşmelerinde getirdiği rekabet etmeme yükümlülüğü yoluyla fiili/sözleşmesel münhasırlık uyguladığına, rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığına, dolayısıyla hâkim durumunu kötüye kullanarak 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, bu nedenle adı geçen teşebbüse idari para cezası uygulanmasına karar verildi.

Sahibinden için gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolunun açık olduğunu da belirtelim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.