Google DeepMind'ın yeni aracı: Yapay zeka destekli kişisel yaşam koçu

Geliştirilen yapay zeka aracı, kullanıcılara yaşamsal ve kişisel konularda önerilerde bulunabilecek, fikirler sunabilecek.
Google DeepMind'ın yeni aracı: Yapay zeka destekli kişisel yaşam koçu

Google DeepMind'ın kişisel yaşam koçu olarak hizmet verebilecek yeni bir yapay zeka aracı üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Geliştirilen yapay zeka aracı, kullanıcılara yaşamsal ve kişisel konularda önerilerde bulunabilecek, fikirler sunabilecek.  

Yapay zeka aracının en az 21 farklı kişisel ve profesyonel görevin yerine getirilmesi amaçlanıyor. Bu görevler, yapay zeka tarafından üretilen içerik ve çözümlerle gerçekleştirilecek. Yapay zeka aracının fikir oluşturma yeteneği olduğu için çeşitli durumlara uygun öneriler veya tavsiyelerde bulunabileceği belirtiliyor. Aynı zamanda kullanıcılara yemek ve antrenman planları sunabileceği de paylaşılanlar arasında yer alıyor. 

Google, yapay zeka aracının bireylerin duygusal, kişisel ve özel konularla ilgili sorgulamalarını ne kadar iyi yanıtlayabileceğini de test ediyor. Yapılan testlerin bir kısmı, yapay zekanın ilişki tavsiyeleri sunup sunamayacağını inceliyor.

Şirketin bunun için yapay zeka yazılımlarını eğitmeye, doğrulamaya odaklanan ve piyasa değeri 7,3 milyar dolar olan Scale AI ile anlaştığı bildirildi.

Bir taraftan yapay zeka uzmanları chatbotlar'ın potansiyel tehlikelerine dikkat çekiyor. Yapay zeka alanının hızla gelişmesiyle ilgili düzenlemeler ve yasaların gerekliliği konusunda çağrı yapıyor. Çünkü yapay zeka, insanlarla daha fazla etkileşime girdikçe, hatalı veya yanıltıcı bilgi sağlama, önyargılı sonuçlar üretme veya özel verileri kötü amaçlı kullanma gibi potansiyel tehlikeler ortaya çıkabiliyor. Bu tür tehlikeler, insanların güvenliği ve özel hayatlarının korunması açısından ciddi riskler oluşturabiliyor.

Bir taraftan insanlarla giderek daha fazla etkileşim kuran yapay zeka, bazen insanlar bu teknolojiye gerçek insanlar gibi tepki verebiliyor. Bu durum, insanların yapay zeka sistemlerine duygusal bağlar geliştirmelerine ve gerçek insan ilişkilerini taklit eden ilişkiler kurmalarına yol açabiliyor. Bu da etik ve psikolojik boyutları olan bir konu haline geliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.