OpenAI, yapay zeka tasarım stüdyosu Global Illumination'ı satın aldı

OpenAI, kendisini "dijital ürün şirketi" olarak tanımlayan New York merkezli Global Illumination'ı satın aldığını açıkladı.
OpenAI, yapay zeka tasarım stüdyosu Global Illumination'ı satın aldı

OpenAI, kendisini "dijital ürün şirketi" olarak tanımlayan New York merkezli Global Illumination'ı satın aldığını açıkladı. Yaratıcı araçlar, altyapı ve dijital deneyimler oluşturmak için yapay zekadan yararlanan Global Illumination'ın ne kadara satın alındığı ise açıklanmadı. 

Satın almanın mali detayları belirtilmese de OpenAI, Global Illumination'ın tüm ekibinin, ChatGPT de dahil olmak üzere şirketin "temel ürünleri" üzerinde çalışmak üzere kendilerine katıldığını söyledi. OpenAI'ın Global Illumination ile tam olarak ne yapacağı da şu an için belirsiz. 

OpenAI tarafından yapılan duyuruda, Global Illumination ekibinin daha önce Instagram ve Facebook'ta ürünler tasarlayıp geliştirdiği ve YouTube, Google, Pixar, Riot Games ve diğer önemli şirketlere de önemli katkılarda bulunduğu açıklandı. 

Global Illumination, 2021 yılında Thomas Dimson, Taylor Gordon ve Joey Flynn tarafından kuruldu. Daha önce Instagram'da mühendislik direktörü olarak görev yapan Thomas Dimson, platformun keşif algoritmalarının yinelenmesinde etkili oldu. Bu sırada Instagram'ın Keşfet sekmesi deneyimi, akış ve Hikayeler sıralaması, IGTV ve genel veri mühendisliğinden sorumlu ekiplerin kurulmasına yardımcı oldu.

Global Illumination, web için Minecraft benzeri açık kaynaklı bir sandbox çok oyunculu online rol yapma oyunu (MMORPG) Biomes'i tasarlamıştı. 

OpenAI bugüne kadar pek satın alma yapmamış olsa da şirket, birkaç yıldır gelişmekte olan yapay zeka şirketlerine ve kuruluşlarına yatırım yapmak için fonlar ve hibe programları yürütüyor. Bu satın alım, muhtelemen şirketin son satın alımı da olmayacak. 

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.