Google, yeni yapay zeka özelliği ile uzun web sayfalarını özetliyor

Google'ın yapay zeka destekli Search Generative Experience'ına entegre edilen yeni özellik, web'de bulunan uzun biçimli içerikleri özetleyecek.
Google, yeni yapay zeka özelliği ile uzun web sayfalarını özetliyor

Yapay zeka, her geçen gün insan hayatını kolaylaştırmaya ve kişilerin zamandan tasarruf etmesine yardımcı olmaya devam ediyor. Aslında bir süredir hayatlarımızda olan bu teknoloji, son dönemde hızla gelişiyor; durum böyle olunca da birçok teknoloji şirketi yapay zekayı odak noktası haline getiriyor ve bu teknolojiyi ürünlerine daha fazla entegre ediyor. Bu şirketlerden biri de Google

Google'ın aramada yapay zekayı kullandığını daha önce birçok kez sizlerle paylaştık. Ancak şirket, şimdi Google arama sonuçlarında, uzun içerikler okuyanları odağa alarak bir özellik geliştirdi. Google'ın yapay zeka destekli Search Generative Experience'ına (SGE) entegre edilen bu yeni özellik, web'de bulunan uzun biçimli içeriğin en göze çarpan noktalarını hızlı bir şekilde oluşturabiliyor.

Yalnızca ücretsiz makaleleri özetleyecek

Teknoloji devi bunu, kapsamlı araştırma gerektirebilecek karmaşık konuları daha kolay sindirmek için kullanabileceğiniz bir araç olarak konumlandırıyor. Bununla birlikte araç, ücretli makaleler için değil, yalnızca ücretsiz olarak görüntülenebilen makaleleri özetleyecek.

Google'ın yapay zekası ziyaret ettiğiniz sayfa için anahtar noktalar oluşturabiliyor ve bu noktalar, mobil cihazlarda ekranın altında veya masaüstünde kenar çubuğunda "Get AI-generated key points" (Yapay zeka tarafından oluşturulan anahtar noktaları al) yazan bir seçenekle görünüyor. Her bir kilit nokta, doğrudan sayfanın referans verdiği bölümüne bağlanıyor, böylece direkt olarak o bölüme atlamak mümkün oluyor. Ayrıca makalenin yanıtladığı soruları gösteren bir "Explore on page" (Sayfada keşfet) bölümü de bulunuyor.

Bu özellik şu anda yalnızca Android ve iOS'taki Google uygulamasında mevcut, ancak önümüzdeki birkaç gün içinde masaüstündeki Chrome'a geleceği de belirtiliyor. 

Google'ın diğer yapay zeka güncellemeleri

Google ayrıca yakında STEM, ekonomi, tarih ve diğer konularla ilgili yeni kavram ve terimleri daha iyi tanımaya yardımcı olabilecek yeni bir özelliği de kullanıma sunacağını açıkladı. Şirketin, bu konularda yapay zeka tarafından oluşturulan yanıtları geliştirdiği; böylece belirli kelimelerin üzerine gelindiğinde, tanımların, ilgili diyagramların veya resimlerin önizlemelerini görmenin mümkün olacağı belirtildi.

Ayrıca Google, SGE'ye üretilen kodların daha iyi anlaşılmasına ve hata ayıklamaya yardımcı olabilecek yeni yetenekler de ekledi. Bugünden itibaren, anahtar kelimeler, yorumlar ve dizeler gibi öğeler renk kodlu olacak ve genel bakışlardaki kod bölümlerinde vurgulanacak, böylece yapay zekanın çıktısı hızlı bir şekilde ayrıştırılabilecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.