Airbnb ve benzeri platformlar için sertifika zorunluluğu ve vergi geliyor

Airbnb ve benzeri çözümler üzerinden kiralanan evlere yönelik düzenleme yaptıklarını belirten Ersoy, günübirlik kiralanan evlere normal kiralama dışında bir sertifika belgelendirme şartı getireceklerini duyurdu.
Airbnb ve benzeri platformlar için sertifika zorunluluğu ve vergi geliyor

Konaklama ve turizm odağında dünyanın en önemli şirketleri arasında yer alan Airbnb'yi geçtiğimiz yıllarda pek çok kez sizlere aktarmıştık. Airbnb ile birlikte evlerin kiralanması da dijital bir hale geldi. Ülkemizde de sıkça kullanılan popüler bir platform haline gelen Airbnb, özellikle kısa dönem ve günlük kiralamalar için en çok tercih edilen seçeneklerden.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, günlük kiralık evlerle ilgili önemli bir çalışma hayata geçireceklerini aktardı. Airbnb ve benzeri çözümler üzerinden kiralanan evlere yönelik düzenleme yaptıklarını belirten Ersoy, günübirlik kiralanan evlere normal kiralama dışında bir sertifika belgelendirme şartı getireceklerini duyurdu.

Yapılacak olan düzenleme ile birlikte günübirlik olarak kiralanacak olan evler için Kültür ve Turizm Bakanlığından belge alınması zorunlu olacak. Günübirlik kiralanan evlerde konaklayan kişiler de tıpkı otellerde de olduğu gibi düzenli olarak Kültür ve Turizm Bakanlığına bildirilecek.

Yeni vergi geliyor

Ersoy tarafından paylaşılan bilgilere göre günübirlik kiralanan evler üzerinden elde edilen gelir için de yeni bir vergi olacak. Söz konusu vergi ise Hazine ve Maliye Bakanlığına yatırılacak. Ersoy, yaptığı açıklamalarda bu verginin rekabet eşitliğini sağlamak konusunda oldukça önemli olduğunu da aktardı. Airbnb ve benzeri platformlar son zamanlarda otellerin yüksek fiyatları nedeniyle çok daha fazla tercih ediliyor. Gelecek olan yeni vergi ile birlikte bu durumda değişiklik olabilir.

Günübirlik kiralanan evlere karşı olmadıklarını da paylaşan Ersoy, dünyada olduğu gibi mevzuatlara uygun olarak yapılması taraftarı olduklarını da paylaştı. Söz konusu mevzuat düzenlemelerinin yıl sonuna kadar gerçekleşeceğini de ekleyelim. 

Airbnb web sitesinde yer alan bilgilere baktığımızda "Türkiye'de bulunan bir kullanıcıysanız Airbnb hizmet bedelleri %18 KDV'ye tabidir." ibaresini görüyoruz. Yeni gelecek vergi ile birlikte burada herhangi bir değişiklik olup olmayacağını ise zaman gösterecek. Konu ile ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.