Apple Vision Pro'ya dair yeni detaylar ortaya çıktı

Gelişticiler için yayınlanan visionOS'in yeni sürümüyle birlikte Vision Pro'ya dair yeni detaylar ortaya çıktı.
Apple Vision Pro'ya dair yeni detaylar ortaya çıktı

Apple, geliştirici testleri için visionOS'in yeni bir sürümünü yayınladı. Bu sürümle birlikte Vision Pro'ya dair yeni detaylar ortaya çıktı. Bu detaylar arasında FaceTime sınırlamaları, Persona özelliği ve Optic ID gibi özellikler yer alıyor. 

FaceTime'da 32 katılımcı tek yerde gösterilmeyecek

Paylaşılanlara göre Apple Vision Pro'nun FaceTime'ın mevcut 32 katılımcısının tümünü göstermeyi başaramayacağı görülüyor. Bunun nedeni büyük olasılıkla işlenen pencerelerin boyutunun büyük olması ve geçişli video ve diğer uygulamaların aynı anda çalıştırılmasının getirdiği ek yük. Apple Vision Pro'da FaceTime görüşmesi yapılırken yalnızca seçilen dokuz kişi görünecek. Diğer katılımcılar aramada duyulmaya devam edecek, sadece alanda görünmeyecek.

Ayrıca Apple Vision Pro kullanıcısının yüzünün üç boyutlu temsiline Persona adı verildiği ortaya çıktı. Vision Pro takılıyken yapılan bir FaceTime görüşmesi sırasında diğer kullanıcılara gösterilen bu olacak. Apple ve üçüncü taraf uygulamalar için bu Persona'yı yönetmeye yönelik ayarlar menüsünün adı Persona Virtual Camera olarak değiştirildi.

Face ID yerine Optic ID

Eğer bir iPhone kullanıcısıysanız App Store'dan bir uygulamayı indirmek için sizden istenen şey Face ID oluyor. Vision Pro'da bunun adı ise Optic ID olacak. Yani yüzünüz yerine göz taraması yapılacak. Bu hareket, her zamanki gibi satın alma ve ayar değişikliklerini onaylamanın yanı sıra diğer güvenli eylemler için de kullanılacak.

Ayrıca kullanıcılar iPhone'larındaki App Store'a göz atabilecek ve uygulamaları Apple Vision Pro'ya otomatik olarak yükleyebilecekler. Uygulama yalnızca Apple Vision Pro için oluşturulmuşsa, indirmenin cihazda başlayacağını belirten bir istem görüntülenecek. 

Apple Vision Pro'nun 2024'te satışa çıkması bekleniyor. Ayrıca Apple, geçtiğimiz günlerde Vision Pro için geliştirici kitleri için başvuruları da almaya başlamıştı

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.