DHL Group, MNG Kargo’yu satın alıyor

Almanya merkezli DHL Group, MNG Kargo’nun hisselerinin tamamını satın almak üzere anlaşma imzaladı.
DHL Group, MNG Kargo’yu satın alıyor

Son dönemde, özellikle pandemi döneminden sonra e-ticarete olan talebin artmasıyla lojistik ve kargo firmaları da bu alanda daha aktif rol oynamaya başladı. Her geçen gün yeni bir kargo firması bu sektörde faaliyet göstermeye başlarken, ülkemizin bilinen kargo firmalarından biri olan MNG Kargo'dan bir satın alma haberi geldi. 

Almanya merkezli DHL Group, MNG Kargo’nun hisselerinin tamamını satın almak üzere anlaşma imzaladı. Gerçekleşen satış anlaşmasıyla, DHL Group'un uluslararası lojistik uzmanlığından ve geniş küresel ağından faydalanacak olan MNG Kargo, DHL e-ticaret biriminin bir parçası olacak ve DHL e-ticaret Avrupa kargo teslimatı ağını tamamlayacak.

İşlemin tamamlanması için, Rekabet Kurumu'nun ve Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu'nun onayına ihtiyaç duyuluyor.

2003 yılında kurulan MNG Kargo, 27 aktarma merkezi, 800’den fazla şube ve yaklaşık 10 bin çalışana sahip. DHL Group ise temel lojistik işlerinde kârlı büyümeye ve tüm iş bölümlerinde dijital dönüşümü hızlandırmaya odaklanıyor. Grup, sürdürülebilir iş uygulamaları, kurumsal vatandaşlık ve çevresel faaliyetler aracılığıyla dünyaya katkıda bulunuyor. DHL Group, 2050 yılına kadar net sıfır emisyonlu lojistiğe ulaşmayı hedefliyor.

DHL Group CEO'su Tobias Meyer konuyla ilgili, “Sürdürülebilirlik, küreselleşme ve dijitalleşmenin yanı sıra e-ticareti lojistikte bir mega trend olarak tanımladık ve 2025 DHL Grup Stratejisi’nde odaklandığımız bir alan haline getirdik. E-ticaret, lojistik sektörü ve özellikle de kargo hacimleri için en büyük büyüme faktörlerinden biri olmaya devam ediyor. Bu nedenle, organik ve inorganik büyüme stratejileri ile, e-ticaret sektöründeki ayak izimizi genişletmek için sürekli çalışıyoruz. MNG Kargo, bizim iş portföyümüzü tamamlayacak, bu sektördeki kurulu ağımızı daha da genişletmemize yardımcı olacaktır.” dedi.

MNG Kargo CEO’su Kağan Gündüz; "MNG Kargo olarak, DHL Group’un global bilgi ve teknoloji birikimini arkamıza alarak, tüketiciye sunduğumuz hizmet kalitesini daha da geliştirmeyi ve kapasite artırım yatırımları ile daha da yüksek istihdam yaratmayı hedefliyoruz. Ülkemiz, uluslararası üreticilerin sürdürülebilir tedarik zinciri oluşturma stratejilerinin odağı haline gelmiş durumdadır ve sektörümüzün gelişimi hız kesmeden devam edecektir” dedi.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.