Tıbbi cihaz şirketi OrganOx, 25 milyon pound yatırım aldı

OrganOx, Oxford Üniversitesi'nden iki tanınmış profesör olan Peter Friend ve Constantin Coussios tarafından 2008 yılında kuruldu.
Tıbbi cihaz şirketi OrganOx, 25 milyon pound yatırım aldı

Tıbbi cihaz şirketi OrganOx, 25 milyon pound yatırım aldı. İngiltere merkezli şirketin yatırım turu, Lauxera Capital Partners liderliğinde gerçekleşti. Yatırım turuna, Lauxera Capital haricinde ise şirketin mevcut katılımcıları yer aldı. Yeni gelen yatırımın OrganOx'un ticari ağını genişletmesi ve yeni üretim tesisleri inşa etmesi için kullanılacağı açıklandı.

OrganOx, Oxford Üniversitesi'nden iki tanınmış profesör olan Peter Friend ve Constantin Coussios tarafından 2008 yılında kuruldu. Organ nakli için kullanılabilecek organları koruma ve taşıma cihazları geliştiren bir tıbbi cihaz şirketi olarak tanımlanıyor. Şirketin ürünü olan metra cihazı, donör karaciğerlerini koruyor ve nakil öncesi organların objektif bir şekilde değerlendirilmesine olanak sağlıyor.

Nakil için uygun olmayabilecek gibi görünen karaciğerlerin değerlendirilmesiyle organ reddi azaltılıyor ve cerrahların gece acil operasyonları yerine düzenli çalışma saatlerinde nakiller yapmaları mümkün oluyor. OrganOx'un metra cihazı, karaciğerlerin insan vücudunu taklit eden bir ortamda sürekli olarak perfüze edilmesini sağlayan Normotermik Makine Perfüzyon (NMP) teknolojisini kullanıyor. Ayrıca böbrek nakli için kullanılan teknolojisini de insan klinik deneylerine tabi tutuyor. Şirketin amacı, nakil için kullanılabilir organ sayısını artırmak.

Organ nakli konusundaki bilinç son yıllarda oldukça arttı. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) verilerine göre, dünya genelinde her yıl yaklaşık 120 bin kişinin organ nakli ile bir kez daha yaşama şansı elde ettiği belirtiliyor. Tüm Dünya'da ve Türkiye'de de organ nakli bekleyen insan sayısı çok fazla.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.